5.5.2015
Kategorie: Společnost

Finský a česko-slovenský Babiš … ? Bohužel, pro ČR, to není stejné

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER  05|05|2015 

Někdy se nemohu ubránit silnému, intenzívnímu dojmu, že náš národ je doopravdy vůl. Podle průzkumu, který nyní zveřejnila Česká televize, má 52 % Čechů za to, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů – řeknete si: o fous vyhráli ti, kteří vidí to, co je jasně a zřetelně vidět. Ale: čemu všemu ještě by bylo ochotno uvěřit oněch zbylých 48 %, které se domnívají, že by Babiš ve střetu zájmů nebyl?

Že Země je placatá a nesou ji želvy? Že provaz z oběšence (originál, dovoz z Číny) vyléčí všechny nemoci?

Nedávno vyhrál volby ve Finsku Juha Sipilä, rovněž podnikatel, který říkal, že stát se má řídit jako firma – a u nás se hned začalo psát, že i Finsko má svého Babiše. Nemá, jak ukázal Jan Kubita, když přehledně vyjmenoval všechny rozdíly obou politiků:

ab2fin

  • Babiš se před čtyřmi roky rozhodl, že chce do politiky, a založil si vlastní stranu, hnutí ANO 2011. Stranu si postavil sám jako vlastní firmu. Osobně si vybíral nebo schvaloval hlavní lídry, finančně ji zastřešil.
  • Strana Finský střed (KESK), se kterou Sipilä volby vyhrál, je jednou ze čtyř největších politických stran v zemi. A založena byla v roce 1906. Před 109 lety.
  • Juha Sipilä nevlastní média. Andrej Babiš vlastní iDnes, Mladou frontu Dnes, Lidové noviny, Rádio Impuls, deník Metro nebo televizi Óčko.
  • Juha Sipilä nepodniká v oblasti biopaliv. Andrej Babiš vlastní dominantního výrobce biopaliv na trhu Preol a zároveň je členem vlády, která navrhla výraznou podporu odbytu biopaliv.
  • Juha Sipilä totiž už vůbec nepodniká. Své firmy prodal už před rokem 2005. Andrej Babiš podniká a velmi pěkně se mu daří. Loni mu vzrostl zisk o pětinu na 6,8 miliardy korun.
  • Juha Sipilä ani není miliardář. Z prodeje svých firem mohl získat v přepočtu přibližně 300 milionů korun.
  • Juha Sipilä je sice v politice relativně krátce jako Babiš, v parlamentu je ale už od roku 2011 a hlavně – o správu svého okolí se staral už dávno jako byznysmen. Popularitu si totiž nezískal bezobsažnými výkřiky typu “Prostě to zařídíme”, ale tím, že v rámci podnikání roky zušlechťoval oblast kolem severofinského města Oulu.
  • Možná tu je několik podobností mezi vítězem finských voleb a českým magnátem a asi nejmocnějším politikem v Česku. A možná, že Finsko i Česko potřebují trochu toho byznysového řízení státní správy. (Jakkoli to zatím Andrej Babiš moc nepředvádí. Třeba to ještě přijde). Přesto je na tom Finsko o poznání líp. Jeho Babiš totiž nehrozí tím, že by si přes stát reguloval vlastní miliardový byznys a ještě na to nechal dohlížet vlastní média.

Podobnost tedy není v podstatě není žádná. A to Jan Kubita ještě pominul evidentně lživý výrok – tentokrát slovenského – soudu, který v rozporu se všemi důkazy prohlásil, že Andrej Babiš nebyl agent StB.

A ať to bylo s Babišem a tajnými službami jakkoli, Juha Sipilä nezačínal svou kariéru pod ochranou finských komunistických tajných služeb: žádné takové v jeho vlasti nebyly. Každá země má myslím takové politiky, takové podnikatele, takové soudy a takové tajné služby, jaké si její obyvatelstvo přeje (to v demokracii, například u nás) anebo jaké si zaslouží (v podmínkách diktatury).

Svět je v zásadě spravedlivý.

ZDROJ: sklenenykostel.net

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč

***** Celkem za měsíc: 3 746,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.