babmafie
30.8.2017
Kategorie: Politika

Finanční úřad zlikvidoval firmu, která do státního rozpočtu odvedla miliardy. Vzniká v Česku gangsterský stát?

Sdílejte článek:

ALEŠ ROZEHNAL

Společnost FAU Přerov měla stamilionové majetky a v minulosti do státního rozpočtu odvedla miliardy korun. Z insolvenčního rejstříku jednoznačně vyplývá, že jediným důvodem konkurzu proti FAU byly výzvy k zaplacení daně, kterou měl uhradit jiný subjekt, a příkazy na zajištění dosud nestanovené daně, jež vydaly různé orgány finanční správy.

Soudy v této kauze již (nepravomocně) rozhodly, že tyto zásahy byly nelegální. Na případ nejprve upozornily Hospodářské noviny, krátce poté se na twitterovém účtu anonymní skupiny Šuman objevila další nahrávka – údajně – předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Bývalý ministr financí na ní hovoří právě o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu.

Na nahrávce Babišův hlas říká, že „ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony“.

Pokud je tedy nahrávka pravá, znamená to, že „našimi“, kteří „klekli“ na společnost FAU, míní Babiš Finanční úřad pro Jihomoravský kraj, Celní úřad pro Moravskoslezský kraj a Specializovaný finanční úřad.

Tito „naši“ tak možná protizákonně způsobili krach společnosti, která měla stamilionové majetky a v minulosti do státního rozpočtu odvedla miliardy korun. Podle jednatele firmy šlo za posledních deset let o 17,8 miliardy korun.

Na úroveň gangsterského státu

Vždy budou existovat země, jejíž představitelé budou páchat rozličnou trestnou činnost. V mnoha zemích se stalo normou nečestné vynakládání veřejných prostředků a „prodej“ vládních rozhodnutí nejvyšší nabídce. Pravost výše uvedené nahrávky by však znamenala, že se Česká republika posunula do zcela jiné úrovně, kterou bychom mohli označit jako gangsterský stát.

Gangsterský stát je něčím jiným než státem zkorumpovaným, protože zločinecké struktury v něm nabývají zcela nový potenciál. Jedná se o stát, jehož představitelé kontrolují velké a mocné kriminální sítě za účelem ochrany zájmů svých a zájmů spřízněných osob.

V gangsterském státě tedy neovládají zločinci stát prostřednictvím úplatků a vydírání veřejných osob, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu.

Tato infrastruktura pak funguje ku prospěchu vládních činitelů nebo činitele a osob pod jejich ochranou.

Tak jako některé země mají své gangstery, v gangsterském státě mají zločinci svůj stát. Mohlo by se zdát, že tato forma státu vzniká pouze v zemích, které jsou stiženy válkou, jako je Afghánistán, v zemích, kde přestala fungovat státní správa, jako je Guinea-Bissau, nebo v zemích, kde kvete obchod s drogami.

Bohužel tomu tak není.

Příklady ze sousedství

Příkladem může být Ukrajina. Struktura distribuční plynové sítě z Ruska do Evropy, která vede přes Ukrajinu, je z větší části ovládána organizovaným zločinem, který má i z tohoto důvodu mimořádný vliv na státní zřízení této země.

Dalším příkladem ze sousedství může být únos syna slovenského prezidenta a vraždy s tím spojených osob v období vlády Vladimír Mečiara, což byl rovněž projev státem organizovaného zločinu.

Gangsterský stát je velmi obtížné charakterizovat popisem na tradiční škále začínající diktaturou a končící demokracií. Pravá podstata gangsterského státu je totiž skrytá.

Tento stát se snaží podmanit si systém ve své úplnosti, čímž se odlišuje od jiných autokracií. Podstatou je koncentrace politické a ekonomické moci sloužící jejím nositelům.

Gangsterský stát není založen na pochybném financování politických stran nebo na snaze podsvětí ovlivňovat politická rozhodnutí. V tomto státě totiž panují vztahy přesně opačné.

Politici nemusí získávat nelegální zdroje pro udržení své moci, ale činí rozhodnutí, na základě kterých získávají prostředky ze soukromé sféry. Taková rozhodnutí se mohou halit například do ekologického hávu nebo do hávu řádného výkonu státní správy.

Může se třeba jednat o podporu obnovitelných zdrojů energie nebo krajinotvorby či o podporu malého a středního podnikání nebo právě o rozhodnutí směřující k maximalizaci daňové výtěžnosti.

Privatizace státu, forma autokracie

Kriminální podsvětí již nepotřebuje dosáhnout korupčních rozhodnutí, protože nelegitimní zájmy jednotlivců jsou prosazovány legislativními a exekutivními opatřeními. V gangsterském státě se státem řízená invaze do privátní sféry stává systematickou. Gangsterský stát má formu privatizovaného parazitního státu.

Organizace gangsterského státu je pyramidová a je založena na patronství a loajalitě, která se soustředí okolo hlavy celého systému. Osoby a korporace, které nepatří do sféry vlivu hlavního oligarchy, musí čelit všem konsekvencím faktu, že jsou ousidery systému.

Nejedná se o přechodovou formu od diktatury k liberální demokracii, ale o samostatnou formu autokracie.

Organizovaná nelegální činnost zločineckých struktur je nahrazena výkonem legalizované veřejné autority státní moci. Účelem není jen udržení moci a bohatství oligarchy majícího rovněž politickou moc a jeho blízkých, ale jejich další rozšíření na úkor jeho konkurentů a občanů, a to za použití legitimní politické síly, která má však ochránit nelegitimní ekonomické zájmy. Zatímco politická síla je viditelná, ekonomické zájmy zůstávají skryty.

Gangsterský stát se snaží vystavět most mezi autokratickým režimem a kvazidemokratickými procesy. Jedná se tedy o legitimní vládu působící v nelegitimním režimu.

Následující měsíce přinesou odpověď na otázku, zda občané a státní správa bujení gangsterského státu v České republice zastaví, či nikoli.

ZDROJ: Aleš Rozehnal, hlidacipes.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 246,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.