richzamky
7.8.2017
Kategorie: Společnost

Falešná hra na sociální smír

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK FILIP DVOŘÁK

Vtipy o ‚největším přání českého člověka‘- aby ‚sousedovi chcípla koza‘ slýcháváme v naší domovině po generace. Tento princip ale platí v různé míře po celém světě.

Na druhou stranu lze též formulovat jiný vtip, který je tzv. komplementární a představuje druhou stranu mince: „Jsem prezidentem mamutí firmy. Mám vlastní letadlo, ostrov, atraktivní manželku a dvě milenky k tomu. Co je mi to ale platné, když mi to nikdo nezávidí?“

Mnohým lidem totiž nestačí jen úspěch jako takový. O tom, že se jim daří, musí vědět okolí, jinak to nemá cenu.. Ba co víc, to okolí musí na náš úspěch patřičně reagovat! Jestli je to obdiv neobo závist už není tak podstatné, protože hlavní cíl je splněn – cítí se tím pádem hluboko pod námi. Je to sice úchylné, ale rozšířené podobně jako toxoplasmóza, která nám dovoluje fungovat ve vnějším světě přestože má náš organismus poněkud pozměněné reakce.

Hlavní problém tzv. konzumní společnosti tedy nespočívá v nenažranosti samotné, ale v podmiňovacím programu našeho kolektivním podvědomí, který ji generuje a posvěcuje. Ono přesvědčení, že: „Když se mi momentálně daří, znamená to, že jsem (na rozdíl od těch druhých) kvalitní a hodnotný jedinec“, přičemž mi moje okolí tuto skutečnost musí při každé příležitosti potvrzovat.

O pravdivosti tohoto přesvědčení se pak můžeme přesvědčovat každý den. Kvalitní a hodnotné produkty se na nás valí ze všech stran, z masmédií na nás jen srší perly hudební a filmové tvorby, Microsoft se stará o blaho uživatele, přičemž poctivost a píle je toho úspěchu zárukou. O tom, že na celý proces dohlížejí ti nejkvalitnější politici a sociální inženýři už ani není třeba se zmiňovat..

Po záplavě tohoto blaha má běžný člověk občas pocit, že úspěch je založen převážně na podvodu a dokonce pociťuje i ono pokušení – přát si, aby některému tomu ‚sousedovi‘ chcípla když už ne koza, tak alespoň nějaký ten IT produkt či operační systém.

Velcí hráči mají však svoje systémy mnohonásobně zálohovány. Nejvíce také dovedou obviňovat ostatní ze ZÁVISTI, podobně jako se to naučili jisté menšiny se slovem DISKRIMINACE.  Sami sebe ale umějí odlišovat-diskriminovat a vydělovat ze světa obyčejných lidí dokonale. Má snad někdo dojem, že ho mezi sebe někdy pustí? Udělají všechno, aby neproklouzla ani myš..

Přesto mají velkou radost z toho, že se jim značná část populce snaží vyrovnat a napodobovat jejich životní styl, seč jim síly nebo kreditní karty stačí. Ale ony nakonec nestačí a stačit nemohou. A o to jde – VYTVÁŘET NAPĚTÍ, KTERÉ UDRŽUJE CELÝ TENTO MECHANISMUS V CHODU.

Přestaňme jim na to už konečně skákat. Každý z nás má hodnotu sám o sobě a NIKDO druhý nám jí neudělí zápisem ani do těch nejprestižnějších TOP seznamů planety. Takovou moc nemají ani naši ‚blízcí‘, kteří naše ‚životní úspěchy‘ neustále srovnávají s jinými i s jejich vlastními a vypouští na toto téma jednu radu za druhou. Přestaňme se konečně stydět za to, že si nás někdy život vybere k odehrání role, kterou někteří ‚hodnotitelé‘ možná považují za směšně bezvýznamnou. Možná by v té roli nestačili s dechem už v první třetině.

A kdybychom snad někdy měli pocit, že nespravedlnost světem vládne, že někdo dostal něco neprávem nebo si může cokoli dovolit a všechno mu projde, buďme v naprostém klidu a vzpomeňme si na jiné české rčení, než to ‚o koze‘. V něm se praví, že: NA KAŽDOU SVINI SE NĚKDE VAŘÍ VODA…

Fr.Filip Dvořák (autor je publicista, rocker a dobrodruh)

ffdvorak

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.