5.12.2014
Kategorie: Politika

„Eurosajuz“ má problém(y)

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 05|12|2014

V posledních dnech se odehrálo několik zajímavých událostí, které naznačují, že to s pevnou a nerozbornou jednotou Eurosajuzu začíná jít pěkně z kopce. Tak třeba Rusové odtroubili plány na South stream, plynovod který by měl obcházet nestabilní Ukrajinu a cestou přes Bulharsko zásobovat jižní křídlo EU ruským plynem. Odtroubili ho po velikém nátlaku EU a USA na Bulharsko, které se (s tichým skřípáním zubů) vzdalo účasti na projektu a tím spláchlo potenciální miliardy eur, které mohlo mít jen z tranzitních poplatků. Rusové v zápětí pokrčili rameny, změnili směr a bleskově se dohodli s Tureckem na ukončení plynovodu na jeho pobřeží.

 

.
Jaký význam může mít tato technikálie pro celou EU? No veliký. Do Německa plyn vesele proudí plynovodem Nord stream, obcházejícím na své trase přátelsky Polsko. Do střední Evropy vede pouze roura přes Ukrajinu. O její spolehlivosti nemá cenu vést diskusi a zima je na krku. Pokud si někdo myslí, že v případě krize stačí ta severně položená trubka s trochou norského plynu ze Severního moře, o kterou se Němci s námi a celou střední a východní Evropou bratrsky rozdělí, no… sami máme málo. Jako bych to slyšel.

.
Pnutí mezi bohatým (a zajištěným) severním křídlem EU a chudým jihem, na kterém sílí pocit, že do členství v tomhle spolku mnoho investuje, ale nic nezískává, se takhle může zvýšit na kritickou mez. Zvláště když na východě bude někdo popichovat slovy: Já vím, že je vám zima. My vám tu rouru přes moře hodíme. Vykašlete se na Brusel!

.
Další záležitostí, hodnou mimořádné pozornost byl rozhovor George Sorose pro německý časopis Cicero. V něm tento „filantrop“ požadoval 20 miliard euro pro Ukrajinu. Pro začátek. Jinak prý hrozí, že EU o Ukrajinu přijde. A prohra na Ukrajině by, podle Sorose, znamenala konec EU. Ne, že bych zmiňovaného „filantropa“ nepovažoval za arcilotra, podvracejícího režimy a politiku mnoha států, zejména z postsovětského prostoru. Ale jde o člověka bezesporu mimořádně bystrého, o čemž svědčí i jeho majetek, získaný převážně spekulacemi. Proto se vyplatí brát jeho slova vážně.

.
Jedním z motivů EU, pro zabřednutí do Ukrajinského dobrodružství, byla i snaha o ekonomickou záchranu hospodářství EU. Získání energetických zdrojů, levných surovin, levné pracovní síly, privatizace použitelných podniků „za hubičku“ a hlavně – nalezení odbytiště pro evropskou produkci… až do úplného vysátí zdroje. Prostě dokud nebude mít každá ukrajinská rodina novou (evropskou) mikrovlnku, televizi a auto, a dokud bude mít čím platit, dotud bude v EU oživení. Tak, jako bylo v devadesátých letech, když se plnila po zboží hladová černá díra středoevropských postkomunistických států.

 

.

Pokud by kyjevský režim zkrachoval (jakože k tomu není daleko) a zemi by zachvátila anarchie skutečného lidového mejdanu, jako reakce na bídu, zimu a kolaps fungování státu, může se Brusel s představou vyždímání ukrajinských zdrojů rozloučit. Pak by byly nejen odepsány dosavadní investice do Kyjevské junty, jako že jich nebylo málo, ale padla by i naděje na oživení ve starých zemích EU a sliby politiků a řeči o prosperitě by se mohly ukázat jako „nezasazené do reálného ekonomického rámce“. Současně by ta prohra byla i veřejnou manifestací debaklu EU a jejího širšího směřování a eurokritické hlasy by (oprávněně) velice posílily. A asi nejen hlasy, ale i euroskeptické strany a odstředivé tendence regionů i států. Jo, ten starý spekulant to vidí už dnes a proto z jeho rozhovoru zaznívaly tóny téměř hysterie.

.
U Ukrajiny můžeme ještě chvilku zůstat. Jmenování nové kyjevské vlády, v níž zasedají i 3 cizinci, z toho 2 spjatí s bankovním sektorem a vztahy k americké vládě (Natalija Jareskova, Ajvaras Abramavičus, Alexandr Kvitašvili) situaci charakterizuje lépe, než co jiného. Nevím proč, ale od několika známých jsem v této souvislosti zaslechl něco o protektorech a protektorátu. Myslím, že ani tato zajímavá informace v EU nezapadne. Třeba zas pár ovčanů pochopí, jaký kus se hraje.

 

.
Zlatým hřebem nejčerstvějších europrůšvihů pak může být páteční jednání ministrů vnitra zemí EU o uprchlících. Ano, jde o ty, v jejichž záplavě se jižní křídlo EU téměř topí. O koho jde a jakým přínosem pro náš kontinent jsou, víme všichni. I když náš ministr Chovanec na jednání odjíždí s (nečekaně) rozumným a chvályhodným stanoviskem vlády, že žádné Syřany přijímat nebudeme, je otázkou, s jakým stanoviskem se vrátí.

.
No, možná jim to v Bruselu ještě nedošlo, ale právě takovýhle plán na přerozdělení obtížných uprchlíků, rozuměj muslimů, do všech zemí podle stanovených kvót by se mohl stát rozbuškou, odpalující dezintegraci unie.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
11 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.