23.5.2014
Kategorie: Společnost

Eurobyrokrati, europoslanci, eurošaškárna … aneb kolik, komu, za co?

Sdílejte článek:

OD: MARTIN VLACHYNSKÝ 23|05|2014

Už je to tady. Zaplavují nás letáčky vypadávající z novin a videa vypadávající z webových stránek, které nás přesvědčují o správnosti toho kterého kandidáta, ale také o občanské povinnosti volit svého eurozástupce. Trochu to připomíná ambiciózní zlatokopku, která si na manželovu kreditku koupí svůdné spodní prádlo doufajíc, že ​​si ji ignorující manžel všimne.

 

 

Evropský parlament rád utrácí zdroje na svou vlastní propagaci . Můžeme zmínit například návštěvnické centrum, tzv. Parlamentarium, za lidových 20,5 milionu eur, či 56-milionové muzeum s názvem Dům evropské historie. Není potom divu, že rozpočet evropského parlamentu za posledních 6 let narostl o více než 20% , ačkoliv počet poslanců poklesl.

 

No, kampaň byla ve srovnání s národními volbami chudá. Ale není se co divit. Místa v parlamentu jsou sice lukrativní, ale je jich maličko a je třeba o ně svést tvrdý politický boj. Lukrativní místo v Bruselu se dá zajistit i jednodušeji – kariérou euroúředníků. Více než 10 000 eurobyrokratů (tedy více než pětina) má roční plat vyšší než ministerský předseda Spojeného království David Cameron. Ten do rodinného rozpočtu přispívá asi 140 000 librami (172 000 eur) ročně.

 

Takovou práci je třeba si zasloužit. A jelikož produkcí úředníka jsou regulace, tak produkují. Nejnověji vyprodukovali snížení povoleného obsahu benzo (a) pyrenu v uzeném mase, čímž vyřadili z trhu několik populárních polských výrobků. Je to sice podezřelý pachatel v případě rakoviny střev, ale například při domácím grilování si dopřejete deset i dvacet krát vyšší dávky, než stanoví nová norma na uzené maso. Ale grilování se těžko zakazuje, že.

 

Indickou komunitu v Británii (a fajnšmekry v celé Unii) zase rozzlobil zákaz dovozu indického Manga, údajně kvůli výskytu ovocných mušek. To asi ještě v Bruselu neviděli skladování ovoce na pokojích studentských kolejí. Ale hrozí i závažnější důsledky, jako výpadek exotického ovoce. Nové nařízení o bezpečnosti leteckého provozu znamená stop pro zhruba polovinu německých heliportů , využívaných zejména záchranáři. Pro Němce byly dobré, pro bruselské úředníky už ne. Pokud budete po havárii na německé dálnici čekat o deset minut déle na odvoz, víte komu poděkovat.

 

 

Dost bylo regulací, podívejme se na banky. V Německu se objevují obavy z možného nástupu negativních úrokových sazeb ECB, které by se přenesly dále do ekonomiky. Negativní úroky znějí absurdně – kdo by ukládal peníze do banky, aby mu z nich ubývalo, dokonce i nominálně? Ale v systému centrálního bankovnictví jsou již vyzkoušenou (na národní úrovni) realitou. Banky totiž na výběr moc nemají. Peníze mohou buď změnit na hotovost a uložit v trezoru, ale skladování miliard eur v podobě papíru je nákladná záležitost. Jen si vzpomeňte na strýčka Skrblíka! Nebo je mohou půjčit na trhu. No to v sobě nese riziko. Proto banky často preferují třetí možnost, bezpečně uložit hotovost v centrální bance, byť za minimální, či dokonce záporný úrok. Většina obyvatel by v takovém případě využila služeb matrace, ale s rozšiřujícím se zákazem papírové hotovosti se můžeme dožít dne, kdy nebudeme mít na výběr.

 

Evropské banky však mají momentálně spíše starosti se sháněním dodatečného kapitálu, aby obstály v nadcházejícím stres testu. Deutsche Bank, jedna z největších bank Evropy, plánuje do června získat 8 miliard prodejem dodatečných akcií . Rozmach v Evropě zažívají i Contingent convertible dluhopisy, v anglosaském světě familiárně přezdívané Cocos. To jsou dluhopisy, které se v jistém momentu mohou změnit na akcie dlužníka. Banky je v poslední době stále více prodávají retailovým zákazníkům. Ti často ani netuší, co vlastně kupují. Tak jako španělští důchodci netušili co kupují, když je namluvili na „investici“ do Bankie.

 

Google nabízí příliš kvalitní služby a ostatní nestíhají. Proto podle hesla „utni mu hlavu, ať není z davu“ Brusel horečně přemýšlí, jak snížit výsadní postavení Google. Nabízí se návrh rozdělit jej na menší části (na evropské úrovni). Zde však museli v Komisi smutně konstatovat, že na to nemají nástroje . Zatím!

 

To Rusové na podobné věci jdou jinak. Vládě se nelíbilo, že všechny internetové vyhledávače nabízejí příliš mnoho protiruských výsledků. Takže od zítra by měl být spuštěn státní internetový vyhledávač s příznačným názvem Sputnik, který bude řadit výsledky „správně“. Bude povinně přednastaven na všech školách a úřadech. Ne, skutečně to není vtip.

 

Zatímco v EU politici stále hlasitěji hovoří o potřebě sjednocené minimální mzdy, Švýcaři si v referendu svou ekonomickou svobodu pohlídali. Více než tři čtvrtiny voličů odmítlo zavedení jednotné minimální mzdy , kterou požadovaly odbory. Přímá demokracie je jedna věc, informované obyvatelstvo rozumějící ekonomickým příčinám a následkům druhá.


Pro vtipný závěr si zaletme za oceán. Americká válka proti drogám je známá svou tvrdostí. Zhruba procento populace sedí v base, přičemž velká část trestů je za drogové delikty. Výrazné restrikce jsou i při přijímání do státní správy. Například zájemce o práci v FBI nesmí tři roky dozadu kouřit marihuanu. Toto pravidlo však začíná Úřadu působit velké problémy při najímání hackerů. Najít totiž hackera ochotného pracovat pro stát, který zároveň není Hulič, je velmi obtížné. Šéf FBI už připustil, že začnou o tomto pravidle přemýšlet.

 

Kreativní zbytek volebního týdne bez zakázaných substancí …

 

ZDROJ: eurokriza.sk

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
1 komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.