propaganda
1.8.2016
Kategorie: Historie

EU nebo Rusko?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,08 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MILOSLAV BENÁŘ 01|08|2016

Ruský velmocenský imperialismus směrem do Evropy lze datovat od 16. – 17. století, tedy od výbojů absolutistického ruského samoděržaví na Západ za Ivana Hrozného a Petra Velikého. Ruský tlak na Západ se stal geopolitickým protějškem německého tlaku na Východ, který v Evropě probíhal již od 7. století. Jak kulturní vzory, tak spasitelskou imperiální ideologii a propagandu Rusko od doby Petra Velikého přebíralo hlavně z Pruska, a později Německa, které nakonec vytvořilo právě Prusko jako novodobou, centralisticky ovládanou Německou říši svými agresivními metodami v r. 1871.

Proti agresivnímu ruskému imperialismu a jeho doprovodné propagandě u nás důrazně varoval zejména František Palacký, Karel Havlíček a Tomáš Garrigue Masaryk. Čelili tak na domácí půdě hojně rozšířenému, naivně nekritickému rusofilství, jež zdůrazňovalo slovanskost Ruské říše a jeho domněle spasitelskou úlohu v konfrontaci s germánským Německem a Rakouskem. Ruská státní imperiální propaganda se od počátku vyznačovala zakrýváním povahy a záměrů ruského imperialismu, jeho protidemokratické, absolutistické podstaty.

Ta se vždy soustavně zaměřovala, podobně jako v německém a rakouském případě, proti svobodě individua, jeho občanským právům a samostatnosti jiných, zejména ale malých národů a států ve strategicky klíčovém pásmu mezi Německem a Ruskem. V této souvislosti Masaryk proti českému rusofilství oprávněně zdůrazňoval, že slovanství bylo oficiálnímu Rusku vždy „podřadné, podřízené odvěkým plánům politickým, kulturně církevním.“

Po bolševickém převratu komunistické Rusko, přejmenované na Sovětský svaz, v zásadě převzalo tradiční ruskou velmocenskou politiku a s ní spjatou propagandu. Pouze ideologicky nahradilo církevně laděný ruský imperialismus imperialismem marxisticko-leninským a stalinským. Nositelem této novoruské imperialistické propagandy, a vůbec nepřátelskou pátou kolonou Kremlu se proti našemu svobodnému demokratickému státu v Československu stala Komunistická strana Československa.

Po výrazném zesílení rusofilství jako výsledku převážně sovětského osvobození Československa od nacistického Německa a poválečném souběžném nastolení komunistické politické převahy se totalitní komunistická verze tradiční ruské imperiální propagandy organizovaně šířila pod komunistickým vedením.

Po komunistickém mocenském převratu v Československu 25. února 1948 se v takto nastolené komunistické totalitní diktatuře stala povinnou ideologií pro všechny. Komunistická pátá kolona Kremlu nyní fungovala jako totalitním mocenské centrum země. Tak začalo téměř 42 let trvající období soustavného, vícegeneračního vymývání mozků komunisticky natřenou propagandou ruského protidemokratického imperialismu.

Její vykreslování demokratického Západu, zejména pak USA a NATO jako ďábelského imperialisty a agresora se účinně zahnízdilo i ve mnoha jinak vnějškově demokraticky, liberálně a příznačně i libertariánsky působících myslích. Takto znetvořené uvažování a politická dezorientace se naplno projevily po odstranění komunistické totalitní diktatury koncem roku 1989.

Tradiční ruská imperiální propaganda se po prohrané studené válce začala celkem snadno obnovovat poté, co se národy a státy dosavadního velkoruského žaláře národů nejen přiklonily k demokracii, ale zároveň se i naprosto logicky svobodně rozhodly připojit k Severoatlantické alianci jako obranné záruce svých demokracií.

Ruská velmocenská propaganda tento krok v nejlepších komunistických tradicích lživě vylíčila a dosud líčí jako agresivní postup USA, s nimi spjatého NATO a Západu vůbec proti Rusku. A přesně tak tradičně se podle kremelského vzoru zachovala u nás v parlamentu stále legálně působící komunistická pátá kolona ruského imperialismu a jeho propagandy. Od komunistů se nedá nic jiného čekat. Tradiční nepřítel naší svobody a demokracie musí zákonitě spatřovat svého úhlavního nepřítele v jejich spojenecké vojenské záruce, nadto transatlantické povahy.

Horší ale je, že v arogantním papouškování novoruské imperialistické propagandy u nás komunisté nejsou zdaleka sami. V zásadě stejně politicky „uvažují“ i mnozí sociální demokraté, tedy často i někdejší komunisté, oba naši prezidenti, ale dokonce i menší libertariánská uskupení.

Nepochopení rozdílu mezi svobodou a diktátorskou svévolí je u nás příznakem stále přetrvávajících postkomunistických poměrů. Tím ale není omluvitelné. Nyní však zcela zřetelně souvisí s Ruskem vedenou tzv. hybridní propagandistickou válkou, jež intenzívně probíhá na území našeho státu.

Rusko se tak nyní snaží revanšisticky odčinit porážku ve studené válce s demokratickým světem. A obnova jeho propagandistického a s ním spjatého mocenského vlivu na území mezi Německem a Ruskem je proto jedním z jeho důležitých strategických cílů.

Proti ruské imperiální propagandě je nezbytné aktivně postupovat. Věcnými argumenty vyvracet její prolhanost. Kdo právem odmítá nedemokratickou povahu a neudržitelnou propagandu Evropské unie, ale zároveň se v duchu ruské velmocenské propagandy obrací proti Západu, nemůže být věrohodný.

ZDROJ: Miloslav Bednář

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 503,00 Kč
Vybráno 24.29%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
193 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.