economy_down
22.1.2016
Kategorie: Ekonomika

Ekonomové odcházejí, břídilové přicházejí. Do české politiky

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

PETR HAMPL 22|01|2016

Tak za sebou máme další sjezd ODS. Straníci jsou opět nadšení z projevu předsedy Fialy a opět mají pocit, že strana jde nahoru. Všichni ostatní opět říkají, že je to úplně k ničemu. To je i můj pocit, ale letos musím poprvé zohlednit, že jsem i politickým konkurentem a že moje vnímání může být tudíž kreslené.  Přesto pokládám – tak jako jiné roky – za nespravedlivé pokřikování o tom, že ODS je údajně rozkrádací stranou. Nejsou žádné důvody, proč bychom měli věřit, že funkcionáři ODS kradli víc než sociální demokraté nebo lidovci. A to nemusíme ani připomínat ani ANO, jehož majitel v této oblasti dosáhl úrovně, jakou si neodvážili představit ani ti nejcyničtější tuneláři.

Jako člověk, který ODS mnoho let volil, si ale všimnu něčeho jiného. ODS byla vždy stranou ekonomických expertů. Vždy to byla její nejsilnější stránka. Jenže časy se mění. Někteří dobří ekonomové museli odejít, protože se zapletli do rozkrádání (Martin Kocourek), jiní byli ze strany fakticky vyhozeni, protože nesouhlasili s Topolánkovým eurohujerstvím(Vlastimil Tlustý).

Destrukce ekonomického myšlení ODS došla až tak daleko, že když předseda vyslovil na sjezdu přesvědčení, že v době krize má vláda zubožené podniky dorazit zvýšením daní, nikdo neprotestoval. Pochopitelně nikdo neprotestoval ani proti druhé části myšlenky – v době rychlého růstu, kdy zisky rostou a daně tolik nebolí, mají být naopak snižovány. To už není ani keynesiánství. To je ta nejstupidnější parodie na levicové myšlení. To už není jen o tom, že Petru Fialovi chybí základní ekonomické znalosti. Je to především příznak toho, že nikoho takového nemá ve svém týmu.

Hloupost v Brně

Jenže to není jen problém ODS a jejích napodobenin. Máme tu i stranu, jejíž majitel se vytahuje praktickými podnikatelskými zkušenostmi. Nebudu se teď šířit o té děsivé ostudě zvané kontrolní hlášení, kdy sám ministr Babiš uznal, že zavedl zpackanou věc a že je problém jen v tom, že ji teď neumí dost rychle opravit. Tisíce účetních a majitelů firem to věděly dlouho dopředu. Škoda, že se nezeptal.

Ale korunu nasadilo svému ekonomicko-sociálnímu břídilství ANO v Brně, když se nechalo slyšet, že podpoří nápad Žít Brno rozdávat bezdomovcům byty. Zapomeňte na desítky let splácení hypotéky, v Brně bude stačit párkrát přespat v parku a byt bude váš.

Kdyby se ti dobří hospodáři podívali do základní literatury nebo použili selský rozum, viděli by, k čemu to nutně povede. Mladá dvojice potřebuje byt, mládenec se zaregistruje jako bezdomovec a byt prostě dostanou. Po čase začne magistrát bezdomovectví kontrolovat, takže mládenec na čas odejde za zaměstnání, bude se pravidelně ukazovat na bezdomoveckých místech a byt bude jejich (sprchovat se může chodit domů a stejně tak přespávat, když bude moc zima). Nakonec v Brně zjistí, že mají víc bezdomovců než obyvatel. Ale to by pořád ještě nebyla taková katastrofa. Když je magistrát schopen platit neomezený počet bytů, a když mu to občané tolerují, proč ne. Ono se nakonec stejně ukáže, že většina těch obdarovaných bezdomovců jsou příbuzní lidí z magistrátu a že ty byty jsou obratem prodány nebo pronajaty.

Taxíkáři a švadleny to věděly

Horší bude dopad na lidi, co jsou sociálně na hraně. Jim dává brněnský experiment jasnou zprávu: Když klesnu ještě hlouběji a zůstanu tam nějakou dobu, získám nakonec byt. Pád k sociálnímu dnu se tedy začne vyplácet.  A možná na konci skutečně bude občas nějaký byt. Ale většina skutečných bezdomovců byt stejně nezíská, rozeberou si je brněnští aktivisté a sem tam nějaký islámský radikál. Takže skutečným sociálním případům zůstane jen zničený život. A kdyby nějaký bezdomovec skutečně získal byt, nejspíš nebude schopen se o něj starat, pravidelně platit složenky a zabránit přistěhování party dalších. On totiž normální život chce jisté návyky a život na ulici zpravidla neprospívá jejich udržení. Proto je chráněné bydlení po přechodnou dobu tak důležité.

Takže utracené stovky milionů a lidé v horší situaci. To je něco, co mohou vymyslet jen totální břídilové. A co se nemohlo stát, kdyby si aspoň občas přečetli nějakou chytrou knihu. Nebo kdyby se zeptali libovolného soustružníka nebo švadleny. Ti by jim i bez čtení řekli předem, že to nemůže fungovat.

Čímž se dostáváme k jádru problému. Lidé, kteří dnes působí v politice a kteří se prezentují jako podnikatelé, ve skutečnosti nikdy nevedli ani trafiku nebo květinářství. Ani nepodnikali s vlastním taxíkem. Pak si mohou snadno myslet, že skutečná práce spočívá v tom, že umím zavolat Standovi nebo Bohoušovi, aby přisypal pár miliard. Nedivme se, že když takové lidi pustíme k řešení skutečných problémů, dopadá to podle toho.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč

Celkem za měsíc: 8 303,00 Kč
Vybráno 23.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
129 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.