uctenky-uvod-390x205
15.2.2017
Kategorie: Ekonomika

EET: Buzerace bez konce

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

Po zavedení elektronické evidence tržeb jsem si v hospodách, hospůdkách a restauracích všiml další cedulky – povinné upozornění na vydání účtenky.

A tak vedle něčeho jako „Osobám do 18 let nenaléváme“, „Podnapilým nenaléváme“, či „Zákaz prodeje tabáku a alkoholu mladistvím“ teď všude přibylo: „Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“

Proboha proč? Elektronická evidence tržeb je už tolikrát probíraný a diskutovaný problém, že ho musí znát snad už každá myš i v té nejzapadlejší díře. Přesto hospodští musí upozorňovat zákazníky, co musí udělat aby si o nich náhodou nemyslel že jsou to nějací zloději. Možná může být neznalý věci cizinec. Ale že by porozuměl českému nápisu? Obávám se, že naši úředníci jsou schopni uzákonit i povinnost mít to upozornění ve více jazycích.

Ve stejném duchu by třeba strážníci městských policií měli mít na autě nastříkáno a na své uniformě našito: „Strážník je povinen k vybrané pokutě vydat řádně očíslovaný a orazítkovaný doklad o provedené platbě a přijetí pořádkové pokuty“. Nemluvě o tom, že by přeci měli nosit přenosnou pokladnu EET.

Nebo státní policisté by mohli mít na svých autech kromě „Pomáhat a chránit“ napsáno též: „Podle zákona o pozemních komunikacích jsou i policejní vozidla povinna dodržovat předepsanou rychlost“.

Ale vraťme se k těm hospodám. Pokud to hospodský nevyvěsí, může dostat pokutu až 50.000,- Kč. A teď se držte. Oni to musí mít uvedeno i na svých webových stránkách, pod hrozbou stejné sankce! A celní správa se již nechala slyšet, že brouzdá po internetu a pokuty uděluje.

Živě si představuji, jak ty malé hospůdky, které mají třeba i jednoduchou webovou stránku na bezplatných portálech s jednou fotkou a nějakými kontaktními údaji, už shání programátory a nechávají si to za těžké peníze dodělat. Ta případná pokuta je pro ně likvidační. Pokud přečkali první kolo s pořizováním a zaváděním elektronických pokladen, tak tady na ně stát už nachystal pokračování.

Jen tak mimochodem, představte si, že byste si chtěli ve vlastním domku otevřít skutečně jen takovou malou hospůdku, s pár stolky, víceméně jako hobby a pro sousedy. Stavební úřad vám musí povolit stavební úpravy, musíte si nechat za pár tisíc udělat rozbor vody, to opakovat nejpozději po dvou letech (nevadí, že ji doma bez problému konzumujete celá rodina), musíte si oběhat vyřízení živnostenského listu a následně zaúřadovat sociální správu a zdravotní pojištění. Pak vám musí dát glejt hygienik. Ještě před otevřením vás musí navštívit kominík a následně hasiči. Samozřejmě vás čeká pořízení pokladny EET a registrace u finančního úřadu. Musíte do místnosti vyvěsit již zmiňované cedule, k tomu přijde nově určitě cedule o tom, že Kouření je zakázáno, jak to bude všude. Na rádio nebo televizi zapomeňte. To byste museli zahájit jednání s OSA (Ochranný svaz autorů) a následně jim platit pravidelné výpalné. A je jedno, že to je ve stejném domě, kde jako obyvatel už koncesionářské poplatky stejně platíte. Jsem přesvědčen o tom, že jsem toho ještě dost zapomněl.

Toto už snad nelze nazvat ani blbostí, ani buzerací. To už je cílený úmysl ničit tady jeden podnikatelský stav. Ale zase se naskýtá otázka – proč? Jakému miliardářskému žralokovi mohou škodit? Vždyť naopak mohou do svých podniků odebírat jeho suroviny. Tak co za tímhle vlastně je?

PS: nepodnikal jsem a nepodnikám, ani nikdo z mých příbuzných, v restaurační branži.

bloger_558

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2017: *****

Vít Fortelka 2018,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, Zdeněk Čech 200,- Kč, Anonymní dárce 200,- Kč, Tomáš Foldyna 874,30 Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Belinda Woldrichová 100,- Kč, Alena Potůčková 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 122,30 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.