1383746_nakup-nakupovanie-obchod-potraviny-supermarket-nakupny-kosik-ilustracne-crop
18.10.2017
Kategorie: Ekonomika

Dvojí potraviny

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Je to veliké téma, zejména na Slovensku. V Bratislavě se na toto téma konal dokonce summit premiérů V4 za účasti příslušné eurokomisařky. V logu summitu za zády premiérů jsme viděli písmenko U upravené vynalézavým grafikem jako nákupní vozík ze supermarketu. Jakkoli tedy komické prvky určitě nepostrádá, rozhodně nechci téma rozdílné kvality stejně či skoro stejně zabaleného zboží ironizovat.

Co je to totiž za zvrhlé uvažování? Kdo nám to říká: pro vás na východě stačí v pizze imitace, my si dáme kvalitní sýr, pro vás je škoda tolika rajčat do kečupu, tolik masa do lančmítu, tolik kakaa do čokolády, vy sežerete všecko. Ani vlastně ani tak účinné prací prostředky, jaké jsme vyvinuli pro nás, přece nepotřebujete, vy ušmudlanci. A pomerančová limonáda pro vás nemusí být vůbec pomerančová, stačí, že se tak jmenuje – navíc jsme poctiví, když si vezmete lupu a přečtete si na obalu složení, absenci pomerančů v pomerančové limonádě zjistíte.

V zásadě je to ponižující a hrdé Slováky to, zdá se, uráží obzvlášť. Tím spíš, že právě slovenské hlavní město leží na hranici mezi světem starých a nových zemí EU a mnoho Bratislavanů nakupuje na obou stranách této hranice: srovnání je zde snadné…

Jsou to trapné praktiky, ale takto se chováme i my sami k sobě navzájem: koupil jsem před časem ve specializované prodejně včelích produktů medovou limonádu českého výrobce (z Třebíče); na nálepce se skvěly šestiúhelníkové medové plásty a velice pěkné veselé včeličky a až doma při studiu nálepky jsem zjistil, že výrobek je vlastně doslazená řepná a jablečná šťáva obsahuje méně než jedno procento medu. Tento podvodný výrobek už na trhu není – a nemyslím si, že proto, že by zasáhl Jean-Claude Juncker nebo premiéři Polska, Maďarska, Slovenska a Česka.

Už jsme možná zapomněli, že nebylo málo nadnárodních řetězců, které k nám po otevření hranic přišly, neobstály a zase se stáhly. Carrefour, Delvita, Julius Meinl, Interspar… Dojal mě, to říkám bez ironie, plakát řetězce Julius Meinl, který nechtěl jít cestou snižování kvality až úplně na dno: LEVNĚJI UŽ TO NEJDE. Ale šlo. A Julius Meinl u nás zkrachoval.

Nakupujeme skoro už jen ve slevách. Julius Meinl se pokusil ještě o opak: otevřel v Praze prodejnu, kde bylo jen to nejkvalitnější zboží a za nejdražší cenu: prodejna zela prázdnotou. Nikdo tam nechodil a brzy se zavřela. Poslední pokus o to, brát Čechy jako Západoevropany.

Udrželi se ti nejbezostyšnější. Ti, kdo nejlépe pochopili, že postkomunistický zákazník – Bohu žel, je to tak – nehledá vyšší kvalitu, ale levnější cenu. Některé uzeniny se postupně vzdalovaly svému původnímu obsahu, až jsme krok za krokem, zapomněli, jak chutnaly kdysi, a baštíme něco, co se těm původním podobá spíše jen barvou.

Příčinou je nižší životní úroveň lidí v postkomunistických zemí, tedy roky sovětského socialismu, které jsme si prožili. Právě tomu se velké řetězce přizpůsobily: aby zde obstály, musejí nám prodávat šunt, jelikož naše kupní síla je menší. A to nezmění a tak snadno ani legislativa, ani eurokomisařka.  Vývoj může být jenom pozvolný a postupný, má vždy svoji vlastní logiku. Rolník v čínské legendě, který povytáhl každou rostlinku rýže, aby rostla rychleji, umřel nakonec hlady.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,69 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.