hqdefault
29.3.2016
Kategorie: Společnost

Donald Trump a zahraniční politika U.S.A.: America First

Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS 29|03|2016

Ve světě Donalda Trumpa je Amerika na prvním místě, a všichni ostatní budou platit. Tak to vidí David E. Sanger a Maggie Haberman, autoři článku v New York Times. Já to vidím trochu jinak, ale posuďte sami.

Donald Trump, říká, že pokud bude zvolen, bude zvažovat zastavení nákupů ropy ze Saúdské Arábie a dalších arabských spojenců, pokud se nezaváží připojit své pozemní jednotky k boji proti islámskému státu nebo „v podstatě nahradí“ Spojené státy v boji proti militantním skupinám, která ohrožují hlavně jejich vlastní stabilitu.

„Pokud by Saúdská Arábie zůstala bez pláště americké ochrany,“ řekl Trump během 100 minut rozhovoru o zahraniční politice, rozložených do dvou telefonních hovorů v pátek, „nemyslím si, že by ještě existovala.“

Považuje americké ozbrojené síly za příliš široce rozestřené. Přehodnotil by většinu bezpečnostních smluv, které považuje za jednostranné.

Americká zahraniční politika by měla opustit šíření amerického vlivu prostřednictvím arnádních a námořních základen a více důrazu dát na ekonomické vztahy.

NATO označil za zastaralý a víceméně zbytečný a pro USA ekonomicky neefektivní pakt, i proto, že evropští spojenci nejsou ochotni nést férovou část nákladů. Nahradil by je organizací zaměřenou na boj proti terorismu.

Odmítá Bushovský koncept šíření demokracie po celém světě. Není internacionalistou. Nevěří na izolaci USA, ale věří konceptu „Amerika First“ a nevidí důvod angažovat USA v kdejakém zahraničním konfliktu. Věří rovněž, že tam, kde USA vstoupí do nějakého vojenského paktu, musí partneři nést svůj podíl nákladů. Nepodporuje politiku americké vojenské přítomnosti v každém koutě světa a považuje stovky vojenských základen USA za z velké části nepotřebné a zbytečně drahé.

Podle novinářů The New York Times Trumpovy myšlenky nemají konkrétní podobu a nedomýšlí důsledky svých vizí. Nebere prý ohled na to, že obě americké správy USA po celá desetiletí považovaly vojenské základny za nezbytné pro odstrašení vojenského avanturismu, chránící obchod a nutné pro shromažďovaní zpravodajských informací. Nevidí, že samotná existence vojenských základen má hodnotu sama o sobě.

V žádném případě nesdílí názor, že americké síly nasazené na vojenských základnách po celém světě jsou samy o sobě hodnotou pro Spojené státy.

V izraelsko-palestinském konfliktu, by preferoval řešení dohodou o dvou státech. Ale zároveň říká, že taková dohoda není myslitelná bez toho, aby Palestinci uznali právo Izraele na existenci jako židovský stát a vzdali se myšlenky na jeho zničení.

Článek v The New York Times není transkriptem dvou telefonních rozhovorů s Donaldem Trumpem. Čtěme jej jako informaci tom, co si američtí liberální novináři o Donaldu Trumpovi myslí. I přes to dává o zahraniční politice, jak ji chce Donald Trump prosazovat, zajímavý obraz. A většinou se mi to, co jsem v něm četl, na rozdíl od autorů, líbí.

ZDROJ: Tomáš Haas

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2017: *****

Vít Fortelka 2018,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, Zdeněk Čech 200,- Kč, Anonymní dárce 200,- Kč, Tomáš Foldyna 874,30 Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Belinda Woldrichová 100,- Kč, Alena Potůčková 500,- Kč, JIří Fridrich 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 322,30 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.