gambler
18.4.2016
Kategorie: Ekonomika

Do soukromého utrácení nemá stát co kecat!

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JP 18|04|2016

Minulý týden prošel sněmovnou návrh zákona, který by měl řešit legální i nelegální sázení. O co jde? Samozřejmě v první řadě opět zejména o to, kolik peněz český stát svým obyvatelům sebere.

Tím nechci popírat, že by gamblerství, tedy patologická závislost na hazardních hrách, nebyla závažným společenským problémem. Je. Ale tak, jako je každý člověk jiný, vychází z jiného prostředí, má jiné možnosti a jiné schopnosti, tak také má jiné disposice k závislostem. Takový člověk potřebuje zejména odbornou terapeutickou pomoc, pokud ji přijme. Pokud ne, není vůbec od věci, aby přišel úplně o všechno a skončil na ulici.

Co je ovšem neakceptovatelné, to je omezování přístupu k hazardním hrám pro všechny ostatní. Něco takového lze, s přimhouřením obou očí, tolerovat v případě mladistvých (byť i zde by bylo žádoucí, aby tím, kdo mladistvého před nebezpečím něčeho takového bude chránit, byla zejména rodina), ale rozhodně nikoli u osob zletilých a svéprávných. Stát zde opravdu není proto, aby vodil občany za ruku a chránil je před tím, že se spálí o horká kamna.

Tohle je primární problém celého návhru zákona o hazardních hrách — a je tristní, že právě tohle nikomu nevadí a že právě proti tomuhle nikdo neprotestuje. Že ministerstvo financí nedokáže efektivně vymáhat daně, to je primárně problém ministerstva financí (a z pohledu obyvatele této země je to spíše dobře než špatně). Pokud si nějakým férovým způsobem vyděláte peníze, nelze vám bránit, abyste si s nimi dělali naprosto cokoli, co uznáte za vhodné (a co nepošlapává negativně vymezená práva ostatních). Měli byste mít právo ony poctivě vydělané peníze třeba i pálit nebo splachovat do záchoda, pokud to budete považovat za dobrý nápad — a nikdo by vám v takovém jednaní neměl mít právo bránit (mimochodem, i to pálení nebo splachování peněz je v této zemi nyní trestné).

Tím nechci zpochybňovat další argumenty proti tomuto zákonu, tedy zejména pak proti blokování konkrétních internetových adres. I ty ostatní argumenty jsou naprosto validní. Blokování bude neúčinné (a tedy zbytečné), bude zatěžovat subjekty, které jsou v tom zcela nevinně a nelze ani vyloučit, že si přesto, že bude neúčinné, vyžádá složitá a drahá technická řešení, která opět nazaplatí nikdo jiný, než občané této země (ať už v poplatcích za připojení k Internetu nebo v daních).

Zase se snažíme vzdát svobody za účelem získání bezpečí a zase se to nepovede. Kolikrát se o to ještě musíme pokusit, abychom na to konečně přišli?

ZDROJ: jamapekelna.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 503,00 Kč
Vybráno 24.29%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
10 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.