fin+fiesta+ramadan+madrid+lavapies
5.6.2016
Kategorie: Multikulturní soužití

Dneska mám … ramadán!

Sdílejte článek:

MARTA KUČÍKOVÁ 05|06|2016

“Dneska mám ramadán, “ odmítá nabídnutý bonbón nádherná holka odvedle. Já mám zase dneska bonbónový den. Někdo nám v obchodě roztrhl sáček s lékořicovými bonbóny, a tak jimi obdarovávám zejména uštvané matky a unavené chlapy.

Též sympaťačky, k nimž tahle Indka patří. Je krásná a štíhlá jak indická gazela. Tu jsem sice nikdy neviděla, zato posvátné krávy z Dilhí ano (tedy alespoň na fotkách).

Ramadán? V ramadánu se pohybuju asi jako koza v petrželi.

“To nic nejíš?” ptám se a podstrkuju jí znovu bonbón. Lékořicový. Italové lékořici milují a sahají po lékořicových bonbónech jako po první pomoc při nachlazení, kašli či zácpě. Když nezabírá na kašel, projímací účinek je zcela jistý.

“Ne, děkuji, Marto. Nesmím nic jíst ani pít, ani bonbón ne, “ odmítá mávnutím gazelí ručky. Připadám si vedle ní ve sportovně-pracovním oblečení jako přeoperovaný chlap. Stojí vedle mě v sárí z nejjemnějšího hedvábí, jako z Pohádek tisíce a jedné noci.

Ale částečně se přizpůsobila zdejším poměrům a místu, kde žije, a respektuje evropské zvyklosti. Občas vymění sárí za džíny a triko. Stáhne vlasy do culíku a je z ní prostě ta “hezká holka odvedle”.

“Nesmím jíst ani pít, ale můj muž může, “ dodá. Jak chlap může? Svolávám v duchu všechny feministky a feministy světa na pomoc, ale vydoluju ze sebe pouhé: “A to ti nevadí?”

Zasměje se: “Ne… a proč?”

No jo, proč. Co na to říci. Navíc – o ramadánu nevím vůbec nic. Je to asi něco jako dělená strava Lenky Kořínkové, zabalená do náboženského obalu, kterému absolutně nerozumím. Dobrá, vím, že jde o jakýsi islámský půst. Ale to je tak asi všechno.

“A jak dlouho to… neto… nejíš a nepiješ?” ptám se zvědavě a schovávám za zády ohryzané jablko. Je mi hloupé jíst před trpící indickou kráskou. Kráska však evidentně netrpí. Směje se a vybízí, abych jablko klidně schrupla, a dodá: “Až vyjde první hvězda, tak pak už můžeme jíst.”

A italský vítr tuhle indickou Šeherezádu z Tisíce a jedné noci ladně odfoukává ven (spíše mobil, shání se po ní její manžel, kde se zase zcela neladně zakecala, žejo).

Jsem zase o něco chytřejší. Ramadán se drží do první hvězdy!

Těsně před zavřením obchodu vejde jiná ramadánice. Nene, žádná ladná pohádková gazela. Postavou spíš blízká té posvátné bytosti z Dillí, povahou stříknutá pěti choleriky a jedním sexy Sandokanem v sukni. Sárí už dávno odložila na svou indickou půdu, tedy alespoň ve všední dny. Od zdejších Italek se ničím neliší, jen jistou rázností a vypočítavostí. U každé věci smlouvá, jak kdybych jí rvala játra z těla, a pokaždé naříká, jak je všechno drahé. Celý život je drahý….

“Hele, dneska máte ramadán, viď, “ říkám zasvěceně, jako bych ramadán běžně praktikovala nejméně od druhé světové války.

Sandokanka překvapením vyvalila oči a ocenila mou nesmírnou inteligenci. Oproti gazele ramadán snáší hůře. Má hlad jako… jako indická kráva. Nedivím se jí!

Nakoupí pár školních potřeb pro syna (chce slevu napolovic, jsem však Marta hrdá tvrdá, nic, maximálně bonbón – jenže ten dnes kvůli ramadánu stejně nemůže). Na její neustálé smlouvání o ceně jsem si zvykla, i když je mi nepříjemné. Přesto ji zdvořile vyprovázím před obchod, abych zamkla dveře. Obě zíráme na oblohu. Je poseta hustými šedými mraky.

“Mraky… samé mraky… hele, a co když tu první hvězdu neuvidíš?” ptám se zvědavě.

“Ale já ji prostě MUSÍM vidět, “ říká nervózně s roztomilým indickým přízvukem.

Zítra ráno jde do práce do fabriky a měla by být plna sil, myslím si. Chci jí nějak pomoci, hladovění způsobuje větší nervozitu. A pak bude nepříjemná na děti, na manžela, na lidi okolo… Kdo má pak s babou vydržet, viďte?

“Někdy se stane zázrak, a hvězdu uvidíš, “ tvrdí mi s hlavou zakloněnou dozadu. Pozoruji tu bezútěšnost tmavých mraků, z toho tuze zdlouhavého zírání na oblohu mě začíná bolet za krkem. Nemohu odejít, držím česko-indickou basu s hladovou holkou. A ten zázrak si přeju taky.

“Vidíš! Marto, vidíš?!”

Zázrak.

Na zamračené obloze vysvitlo světýlko.

“Hvězda, první hvězda!” říká Indka nadšeně. Honem ji táhnu zpět do obchodu a vnutím jí několik bonbónů. Nacpe si do pusy rovnou čtyři (v tomto případě projímací účinky lékořice zaručeny stoprocentně), ještě v kvapu koupí pár sušenek a jogurtů, a s radostí odcupitá domů se konečně najíst.

Do obchodu jsem ji vtáhla v rychlosti proto, aby si nevšimla, že tou “první hvězdou” bylo… obyčejné světlo z letadla.

Mimochodem, nedáte si lékořicový bonbón? Má zázračné účinky (kašel, zácpy) – a navíc utužuje vztahy. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,31 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.