demokracie
5.4.2018
Kategorie: Historie

Definice demokracie

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,30 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

IVAN TURNOVEC

Úvodem jedno hodnocení: „…Myslím, že ta naše proskribovaná ‚demokracie‘, zdaleka není skutečnou demokracií. Volení zástupci lidu provádějí jakési podivné zápolení, které valně neprospívá uspořádání uspokojivých životních podmínek. Občan volič se nakonec nedozví ani to, proč se nedohodli o dobré a obecně prospěšné věci.

A ‚zástupci lidu‘ to řeší stoickým klidem, v televizních diskusích se obviňují, lžou, strašlivě se urážejí, ale nikdo se už neobhájí, neospravedlní, je to asi samozřejmá lež, která jaksi patří k politickému zápolení. Z obzoru zmizela morálka, etika, ‚dobré mravy’…“ autorem je Jiří Krejčík.

Definice z Příručního slovníku naučného – vydaného v roce 1962 nakl. ČSAV: „Demokracie (z řeckého démos, lid + kratos, moc), tedy původně „moc lidu“, „lidovláda“; výraz vznikl ve starověkém Řecku jako označení politického zřízení většiny městských států, zejména Athén (6. – 4. stol.př.n.l.); ožil opět v nové době jako jeden z hlavních postulátů buržoazních revolucí.“ – (uvádím i následující pasáž jako vzpomínku na minulost)

„Podle marxisticko-leninského pojetí je demokracie forma státu, ve kterém je diktatura vládnoucí třídy zajištěna takovým způsobem, že se řízení a správy státu účastní ve větší nebo menší míře ti jeho obyvatelé, kteří jsou v daném společenském zřízení považováni za plnoprávné občany („lid“ nebo „národ“ v politickém smyslu slova) a jimž je také umožněno, aby „občanská paráva“ fakticky uplatňovali. V tomto rámci je uznáván princip podřízení menšiny většině. svou podstatou je tedy demokracie – jako každý jiný stát – diktaturou vládnoucí třídy.

Do jaké míry znamená demokracie skutečnou účast většiny obyvatel na rozhodování, záleží na tom, jak široký okruh obyvatel je uznán za občany a jakou měrou je jim tato účast fakticky (nikoli jen právně) zajištěna. … Po formální stránce se demokracie v historii lidstva vyskytuje ve dvou způsobech; jednak jako demokracie přímá – tam, kde všichni plnoprávní občané rozhodují na svých shromážděních hlasováním přímo sami – jednak jako demokracie reprezentativní, zastupitelská – tam kde k rozhodování občané volí své reprezentanty (představitele, delegáty, poslance apod.) …“

Následuje o málo mladší definice z Akademického slovníku cizích slov, Akademia 1995: „demokracie – 1) vláda lidu, lidovláda, forma vlády ve které nejvyšší moc patří lidu a uskutečňuje se buď přímou účastí nebo prostřednictvím volených zástupců; stát s takovou vládou: antická, moderní demokracie – 2) princip rovnoprávného uplatňování vůle všech členů nějaké skupiny“.

A na závěr definice podle Orwela: „V případě slova jako demokracie nejen že neexistuje žádná definice, na níž bychom se shodli, ale pokusu stanovit ji se vzpírají všechny strany. Téměř všeobecně se pociťuje, že řekneme-li o nějaké zemi, že je demokratická, chválíme ji. Z toho plyne, že obhájci kteréhokoli režimu tvrdí, že je demokratický, a bojí se, že by museli přestat toto slovo používat, kdyby se omezilo na jeden přesný význam. Slova tohoto typu se často používají vědomě nepoctivě. Osoba, která je používá, má totiž svou soukromou definici, ale dopustí, aby si posluchač myslel, že má na mysli něco docela jiného.“. Jde o citát z eseje Politika a anglický jazyk, kterou napsal George Orwell v roce 1946!!! Jeho slova platí dnes stejně jako tehdy.

Autor: Ivan Turnovec

turnovec

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 503,00 Kč
Vybráno 24.29%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.