dane
25.10.2017
Kategorie: Ekonomika

Daň z ničeho

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

Přímo se vnucuje oblíbená historka o císaři Vespasiánovi (9–79 n. l.), který zavedl poplatek z používání veřejných záchodků. Římané se sice pohoršovali, že by takové poplatky měli platit, ale Vespasián jim přistrčil pod nos hrst mincí a řekl: „Cítíte snad nějaký zápach? Peníze přece nesmrdí“.

Stejně tak poslancům nepáchne znění zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů ve znění pozdějších novel. Řeč samozřejmě není o záchodcích ale o paragrafu 6 části první, tedy příjmech ze závislé činnosti. Zde se ve velmi vykutáleném znění nacházejí dva podstatné odstavce a to odstavec 12 a odstavec13.

  • Odstavec 12 v zásadní části uvádí:

Základem daně jsou příjmy ze závislé činnosti zvýšené o částku odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistnému na veřejné zdravotní pojištění, které je z těchto příjmů podle zvláštních právních předpisů povinen platit zaměstnavatel. Částka odpovídající povinnému pojistnému se při výpočtu základu daně připočte k příjmu ze závislé činnosti i u zaměstnance, u kterého povinnost platit povinné pojistné zaměstnavatel nemá. (!)

Takže zaměstnavatel neodvede nic, stát nedostane nic, zaměstnanec také ne, ale o toto neexistující plnění se zaměstnanci zvedne základ daně a z toho zjevného NIC občan musí zaplatit daň. Daň z ničeho.

Lepší to samozřejmě není ani tehdy, když zaměstnancem, u kterého povinnost platit povinné pojistné zaměstnavatel nemá, se rozumí zaměstnanec, u něhož se odvod povinného pojistného neřídí právními předpisy České republiky.

  • V odstavci 13 zde uváděného zákona se totiž stanovuje:

Jedná-li se o příjem plynoucí ze zdrojů v zahraničí, je u poplatníka základem daně jeho příjem ze závislé činnosti vykonávané ve státě, s nímž Česká republika uzavřela smlouvu o zamezení dvojího zdanění, základem daně jeho příjem ze závislé činnosti vykonávané v tomto státě, zvýšený o povinné pojistné podle odstavce 12.

Tady sice zákon připouští, že tento příjem lze snížit o daň zaplacenou z tohoto příjmu ve státě, s nímž Česká republika uzavřela smlouvu o zamezení dvojího zdanění, ale pokud v tomto státě neplatíte „povinné pojistné“ v zásadě se stejně o toto neexistující plnění zaměstnanci opět zvedne základ daně. Pokud se snad něco uhradilo, je o to daň nižší. Vypadá to sice nadějně, ale ve skutečnosti pokud zaměstnanec odjede na práci do zahraničí a nemusí tam platit „povinné pojistné“ opět se mu základ daně navýší o výpočtově stanovené„povinné pojistné“. Tedy neexistují plnění. A z tohoto NIC opět občan musí zaplatit daň.

Zatímco Vespasián vybíral daň z něčeho, naši poslanci schválili vybíraní daní z ničeho. Z fiktivních příjmů. A tak zatímco vystavovatele fiktivních faktur pronásledují policisté i berní úřady, fiktivní příjmy se pro vyšší zdanění příjmu hodí politikům do krámu. Mimořádně podivný a zjevně chybný zákon je stále v platnosti. Opraví jej po volbách noví poslanci?

Rudolf_Mládek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč

Celkem za měsíc: 5 533,00 Kč
Vybráno 15.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.