nice
15.7.2016
Kategorie: Multikulturní soužití

Další teroristický útok ve Francii: Kamion najel do davu oslavujících státní svátek, více jak 80 mrtvých (video)

Sdílejte článek:

RED 15|07|2016

Velké nákladní auto vjelo včera večer do davu lidí v jihofrancouzské Nice ve chvíli, kdy lidé oslavovali státní svátek, výročí pádu Bastily. Na místě zůstalo nejméně 80 mrtvých a sto zraněných, z nichž 18 je v kritickém stavu. Podle úřadů šlo o dobře připravený útok.

K incidentu došlo kolem půlnoci na slavné promenádě Promenade des Anglais během ohňostroje.

Podle Sébastiena Humberta z prefektury Alpes-Maritimes se jednalo o „zločinný útok“. Během něj údajně zazněly i výstřely, není však zřejmé, zda je vypálili lidé v nákladním autě nebo policie. Podle očitých svědků „byla těla všude“. Fotografie na sociálních sítích také ukazují řadu bezvládně ležících těl.

Podle agentury AP, předseda tamního regionu Christian Estrosi potvrdil, že kamion byl plný granátů a zbrani.

Vedení města Nice obyvatelům nařídilo, aby se zdržovali uvnitř budov a pokud možno i mimo centra.

Očití svědci hovoří o tom, že auto se pohybovalo úmyslně takovým způsobem, aby usmrtilo co nejvíce lidí.

Stanice CNN informovala, že řidiče kamionu policisté krátce po incidentu zneškodnili a je mrtvý. Sky News upozorňuje, že spolupachatel může být ale na útěku. Podle Le Figaro jelo auto téměř 2 kilometry přes dav lidí, než konečně zastavilo.

Řidič, který do prchajícího davu z vozu i střílel, přišel o život v přestřelce s francouzskou policií. Podle televize BFM a lokálních novin Nice-Matin šlo o jednatřicetiletého občana Nice francouzsko-tuniského původu. Televize se odvolává na průkaz nalezený uvnitř automobilu. Oficiálně ale mužovu identitu nikdo nepotvrdil a stejně tak chybí i důvody, proč se rozhodl k útoku. „O mužových motivech nemůžeme zatím poskytnout žádné informace,“ uvedl pro televizi BFM mluvčí ministerstva vnitra Pierre-Henri Brandet.

Starosta Nice Christian Estrosi už dříve varoval, že jeho město může být vystaveno riziku terorismu, a příznivci fanatické sunnitské organizace Islámský stát francouzskou tragédii na sociálních sítích oslavovali coby „smrt křižáků a hříšných bezvěrců“.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2018: *****

Iveta Veselovská 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 500,- Kč, Helena Rotterová 500,- Kč, Tomáš Foldyna 992,56 Kč (40 eur), David Bezděk 150,- Kč

***** Celkem za měsíc: 2 772,56 Kč *****

Děkujeme.

Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
124 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.