31skladka
6.4.2016
Kategorie: Společnost

ČT: Lesk a bída pana Moravce!

Sdílejte článek:

MICHAL KOTYK 06|04|2016

Nijak neskrývám, že tohoto pána, jakožto zářnou hvězdu ČT, nemám rád. Jeho pořady také od určité doby nesleduji. Nesnáším, když mne někdo pokládá za hlupáka. Při jeho posledním Fokusu jsem ale musel udělat výjimku.

„Lesk a bída médií“ byl honosný titul, který ve mně vzbudil povinnost jeho prapodivné novinářské snahy sledovat. Byl to opět spíše „hokuspokus“ a tak jsem nebyl zklamán. Znovu s plným leskem předvedl onu zvláštní hladkost a jistotu, jak o problémech hovořit a přitom v žádném případě nedopustit, aby se hovořilo o skutečných příčinách.

V podstatě jen dokázal v čem je celá problematika ztráty důvěry společnosti v novináře. Bylo to téma hned pro začátek. Prý jenom 28 procent občanů se domnívá, že je od nich pravdivě informována. Ano, je to více jak smutné. Nemohu než potvrdit slova přítomného sociologa, který to vyjádřil zhruba tak, že pokud společnost dopustí vymírání novinářů, tak se připravuje o zdroje posledních varovných signálů. To, že by mohly být ale lživé, bylo raději ponecháno stranou.

Pan Moravec se sám pokládá za toho ještě žijícího, varujícího, nebádajícího a objektivního zprostředkovatele informací. Jeho profesionalita však spočívá v tom, že dokáže opravdu vytvořit geniální a skutečně lesklý mediální obraz o své osobě na veřejnosti. Současně nemá problém s tím, že jeho pořady se jen honosí atraktivním titulem, ale jejich obsah je v konečném výsledku jen myšlenkovou bídou.

Ten, který při sledovaní jeho obdivuhodné verbální akrobacie touží najít řešení pro naše společenské problémy, čeká marně. Jeho nejsilnějším trikem, jež ho naplňuje nebetyčnou hrdostí, jsou třeba pro diváky celkem komplikované grafy a statistiky okořeněné nějakým prapodivným výzkumem veřejného mínění. Přesně tomu bylo i při posledním vystoupení. Desítky mikroskopických čísel se buď ztrácely na pestrobarevném grafickém koberci, či putovaly někde světem reálného obrazu.

V podstatě jsem očekával pořad alespoň s nádechem sebekritiky od novinářů samých. Omyl, ti jsou jako vždy nevinní. A tím i celá média. Chápu to, ona je naše veřejnoprávní televize právě součástí „Lesku a bídy“. A aby bylo jasno, že se u ČT pochopitelně může hovořit jen o lesku, bylo zapotřebí malé reklamy. Toho se chopil pan Wollner, aby diváky poněkud nesrozumitelným a chaotickým vystoupením přesvědčil o hrdinství týmu produkující pořad Reportéři. Prý se v mediální oblasti již jedná o ty nejposlednější z posledních veteránů, kteří v boji za pravdu odolávají větru i dešti.

Pochopitelně o té bídě kultury a ducha, kterou v naší společnosti programově a systematicky rozsévají právě média včetně ČT, se mnoho nehovořilo. Jen se každý mohl ve dvou hodinách dovědět, že máme asi jistý společenský problém v oblasti informovanosti. A nějak si za to můžeme všichni a hlavně ten internet, no to je prý velký problém. A obětí jsou mladí lidé. Nevěřím, že bych u nás v Česku našel někoho, kdo by o tom již dávno nevěděl. A to dokonce dávno předtím, než se pan Moravec narodil. Ale všichni jsou teď zajisté strašně rádi, že nám tento geniální novinář potvrdil, že to víme. Mne to netěší, já jen poznal, že on o této problematice nic neví, respektive vědět nechce.

Hned na začátku trochu strojené diskuse padlo tedy podezření, že tím opravdu největším nebezpečím pro naši společnost je ztráta důvěry. A to všeobecně. Od skutečného novináře a moderátora bych očekával, že se toho plně chopí a bude pátrat po tom, jak je možno ji obnovit. A hlavně jakou roli musí sehrát novináři. Zvláště, když se logicky v této souvislosti objevilo další negativum. Totiž, že je pro občana v té smršti mediálních informací velmi těžké najít alespoň tu relativní pravdu. Padlo sice doporučení, že nejlepší je se na vše podívat osobně. Hlavně na ty války, prý to jednomu změní názor. Celkem zajímavý a pravdivý postoj.

Nereálnost provedení této rady kupodivu pochopil i pan Moravec a hned udělal kolem těchto základních problémů velký oblouk. Nedej bože, kdyby někdo řekl, že to právě občané očekávají od novinářů, tedy aby nás informovali jen o tom, co alespoň oni viděli na vlastní oči. Nejsem přítelem spikleneckých teorií, ale při tomto pořadu jsem měl podezření, jakoby někdo napsal pro tu „živou“ diskusi přesný scénář.

Dalo se to vycítil i z chování hostů, každý byl trochu nervózní, jakoby se bál dopustit se nějaké chyby, odchýlit se od tématu, či dokonce pokládat něco za důležitější, než kdosi povolil. Prostě bylo možno vycítit snahu neopustit striktně dané mantinely. Trošku mi to připomínalo mé mládí. Tehdy komunisté pořádali podobné volné diskuse.

Všichni přítomní se víceméně ale shodli na tom, že vše je v rukách té nejmladší generace. Oni budou rozhodovat o naší budoucnosti. Kupodivu seděli docela blízko, jako publikum vytvářeli kompoziční rámec pro toto pozoruhodné představení. Všichni to byli budoucí mediální tvůrci. Jejich přítomnost jsme pokládal za logickou a čekal, kdy dostanou slovo. I stalo se. Dva vyvolení směli neškodně odpovědět na dvě neškodné otázky. Skoro se klepali strachy, aby něco nezkazili.

Ano, pan Moravec se opravdu tvrdě držel přesně dané linie a dokázal nám, že lesk a bída médií, se médií vlastně netýká. Že za vše může nějaký těžko specifikovaný a pravděpodobně nekontrolovatelný společenský a sociologický vývoj. A celkem přímo nám doporučil, abychom nad tím sice přemýšleli, ale nepokoušeli se sami hledat řešení,

Vždyť tu máme naši věrnou veřejnoprávní ČT, která se rozhodla, že ví vše nejlépe. A že nás i nadále bude o všem dobře informovat. Ovšem s podmínkou, že pokud od ní očekáváme pomocnou ruku při řešení našich společenských problémů, tak se mýlíme. Protože lesk je určen jen pro vyvolené mediální tvůrce a bída pro diváky a vlastně občany.

Protože se ti mladí nedostali ke slovu a já opravdu nevím, co si o tom všem myslí, dovolím si jim dát jednu radu. Pokud si zvolí pana Moravce jako novinářský vzor, musí se vždy za každou cenu postarat o to, aby stáli na straně těch mocných. Musí být dobrými přáteli těch, kteří jako samozvaná menšina tvrdě vládnou většině, kterou pokládají za mentálně zaostalou část společnosti.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.