21.5.2014
Kategorie: Společnost

ČR: odpad politické kultury

Sdílejte článek:

OD: VĚRA FILIPOVÁ 21|05|2014

Z reakcí na své předchozí příspěvky mám dojem, že kritika stávající situace našeho vedení státu a vydobyté demokracie, rovná se černobílý souhlas nebo nesouhlas s komunistickým režimem. Ale pochopte mne, já používám selský rozum a umím si dát na misky vah dobré a zlé. Mně je přece úplně jedno, pokud kritizuji danou věc, v jakém režimu se děje. Pokud se mi nelíbí, jak to s naším státem dnes vypadá, reagovat tak, že přece můžeme svobodně cestovat a kupovat si banány po celý rok, no nevím. O tom to přece není.

 

 

Já chápu, že za komunistů to bylo kruté, osobní zkušenost nemám, chodila jsem na základní školu, když proběhla sametová revoluce. A to si už napořád nebudeme moci dovolit kritiku jen proto, že vlastně, teď máme svobodu, tak co chtít víc? V tomhle duchu vychováme své děti? Buď rád, že tu nejsou komunisti, tak se nestarej, drž hubu a krok. Tak to už tu bylo.

 

 

Jsme odpad politické kultury. Každý ví, že politci kradou, lžou a nezbylo, než zalézt do ulit. Co si dovolí český politik, všude jinde ve světě znamená okamžitou rezignaci, odchod.

 

Proč se veřejně a důrazně neobjevují pravidelné informace. Veřejně dostupné soupisy majetku poslanců, hejtmanů, státních zástupců a jiných veřejných funkcí? Jak to, že hejtman kandiduje do poslanecké sněmovny a krátce po zvolení se vzdá mandátu? Neměl tedy lézt na kandidátku. A proč se nevzdal jako hejtman, vždyť se nechal zvolit, tak ať jde do sněmovny. Stačí si porovnat platy a výhody obou funkcí. Potom je to ale Kocourkov. Ve sněmovně se rozdělí strana a klidně vládne nová, kterou nikdo nikdy nevolil? Parodie! Ne, já se svého práva na kritiku nevzdám, i když můžu mít ty banány celý rok. (A jiná věc je, že ale už nemám na hrušky a pomalu i na brambory.)

 

Definoval někdo například střední vrstvu našeho státu, její ekonomické možnosti? Těžko, protože se pomalinku ztrácí. Nižší střední vrstva upadá do chudoby a vyšší se díky výhodám a možnostem dere k elitě. Nůžky rozdílu se rozevírají stále více. Předlužené domácnosti, neochota zakládat rodiny, průměrná mzda, která je velmi nadsazená…v jihočeském kraji zdaleka prodavačky, zdravotní sestry, pomáhající profese, mladí učitelé apod., průměrné mzdy nedosahují. To je stření vrstva? Vzdělání a poctivá práce není zdaleka již jistotou slušného příjmu s možností splácet vlastní bydlení, šetřit, vlastnit auto, živit v průměru dvě děti a dovolit si dovolenou (bez půjček).

 

A stále více se mlží a zatajují informace a přístup k nim. Třeba o tom, kam jdou peníze z našich kapes. Transparentní výběrová řízení? K smíchu. Abych byla ale konkrétní, např. výroční zpráva o hospodaření města České Budějovice. Každá ops nebo nadace, strčí tuto do kapsy. Dvě celé stránky na stamilionový rozpočet? Investují prý do akciových společností, dvě dokonce uvedli i konkrétně a zbytek? Investice do společností s menšinovým podílem města. Do jakých? Kde si je vyhledám? Kolik peněz? Dobrým pomocníkem je virtuální obchodní rejstřík (viz článek Politici zpátky do lavic). To je čtení. Zastupitelé porůznu posedaní v dozorčích radách, členové představenstev, napojení na nadace, které vlastní město? Toto nestojí za podrobný rozpis ve výroční zprávě? Proč? Občane, neptej se moc, nepátrej. Třeba by tě zajímalo, jak se takový zastupitel vlastně k takové funkci dostane. A je nestranný? Jak může být, když za funkci vděčí nejen své straně. A proč vůbec zastupitel sedí v dozorčí, či jiné radě, to přece smyslem voleb nebylo, nemá se starat o rozkvět města? A když už tam sedí, tak kolik za to bere? To nejsou naše peníze? Naše zájmy?

 

A to jsme u menšího města naší republiky, jak to asi vypadá na krajích a výše? Veřejné tajemství o kmotrech, povinných desátkách, které jim kraj odvádí, nákupy pozemků a nemovitostí za směšné částky, no name vlastníci akcií… a stále je klid, nikdo nic vlastně neví, nevidí….

 

Ale mě to zajímá. A tak se ptám. A tak kritizuji. Asi něco není v pořádku, když i taková ikona sametové revoluce, zpívající na balkoně svou modlitbu, o dnešní době prohlásila: „Je to divná doba, taková nová normalizace.“

 

ZDROJ: Věra Filipová

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 2 630,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.