3.10.2015
Kategorie: Politika, Společnost

Co se v mládí naučíš …

Sdílejte článek:

T. VANĚK 03|10|2015

Ti dříve narození si jistě pamatují média z dob „reálného socialismu“, jejich kvalitu a hlavně věrohodnost v nich obsažených informací. Tehdy se také říkalo, že v médiích jsou jen 3 druhy  informací … pravdivé (datum), pravděpodobné (zpráva o počasí) a lživé (zbytek). Při pohledu na zcela jednotnou „EUromasáž“ našich médií v poslední době, která se nyní, v souvislosti s imigranty, stále stupňuje (čest výjimkám) je mi smutno.

Nejen proto, že už nemám co číst, protože u řady článků se stačí podívat na titulek a jméno autora a obsah článku je předem jasný, ale hlavně proto, že se opět plíživě vracíme do systému, z kterého jsme radostně a za zvonění klíčů odešli.

Ti dříve narození si jistě pamatují na kvalitu informací a používaný „jazyk“.  A je zde zase zpět…  „nemůžeme být v izolaci“, „každému musí být jasné“ jen formulace „soudruzi přece i v SSSR“ je nahrazena  formulací  „všude v EU“  a  zcela gumovým a geograficky nepřesným pojmem „Evropské hodnoty“, svědčící o tom, že novináři a politici netuší, jaký je rozdíl mezi EU a Evropou. A „samozvanci a zaprodanci“ jsou nahrazeny „xenofoby a těmi kdo jdou proti hlavnímu proudu“.  Dnes (1.10.) jsem se dokonce v HN dozvěděl, jak je strašné, že máme jiný názor na Evropu než Němci a jak na to doplatíme.  Co dodat – snad jen „Emanuel Moravec by měl radost“. Pozadu nezůstala ani Česká televize a začala „vychovávat“ i nejmladší generaci.

MEDIA

Tak nějak mi při sledování těchto zcela nekritických, ale zcela jednotných názorů našich novinářů z paměti samo vyplouvá dávno zapomenuté říkadlo tak z přelomu 50tých a 60tých let. „Soudruzi přivezli   rejži… huráááá  ale je shnilá…  fůůůj..  ale je  Sovětská…  hurááááá“.

Co s tím?  Obávám se, že bude dost dlouho trvat, než se situace změní. Tyto věci mají obvykle dlouhou setrvačnost.  Takže asi nezbývá, než opět začít učit naše potomky tomu, co jsem si bláhově myslel, že už je dávno pryč. Tedy:

  • Že v médiích nalezne jen výše uvedené 3 typy informací a že pokud se chce něco opravdu dozvědět, musí si najít jiné informační zdroje.
  • Že opět existuje dvojí „pravda“. Jedna, ta v kterou věří, ale o které smí hovořit jen v rodině či v úzkém okruhu svých přátel, a ta „politicky korektní“, kterou může presentovat veřejně a raději jen pokud je tázán.

A protože vše má své následky, povede tento stav (tak jako již několikrát v historii) dříve či později k destrukci politického systému.  Protože systém 2 paralelních realit je dlouhodobě neudržitelný. Prostě „kdo zapomene na vlastní minulost, je odsouzen k tomu ji znovu prožít“.

To ovšem současným politiků a novinářům, pokud si to vůbec uvědomují, o čemž mimo jiné u většiny z nich vážně pochybuji, vůbec nevadí. Oni žijí (a hlavně jsou placeni) tady a teď.  A pokud by se to náhodou stalo rychle, převléknou kabát natošup.

Pro nás dříve narozené to je sice smutné, ale „jen“ oprášíme stará pravidla a zvyky a úplně mladí se to zase rychle (a ve vlastním zájmu) naučí.  Jen je mi líto generace, která začala „brát rozum“ v období od roku 1990 přibližně do roku 2002,  kdy media dosud presentovala různost názorů a politická korektnost ještě tolik neřádila, a která proto dosud mediím minimálně částečně věří. Ti to budou mít nejtěžší.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Roman Foff 1500,- Kč, Tomáš Foldyna 30,00 Eur (745,29 Kč)

***** Celkem za měsíc: 4 875,29 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
loading...
43 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.