3.10.2015
Kategorie: Politika, Společnost

Co se v mládí naučíš …

T. VANĚK 03|10|2015

Ti dříve narození si jistě pamatují média z dob „reálného socialismu“, jejich kvalitu a hlavně věrohodnost v nich obsažených informací. Tehdy se také říkalo, že v médiích jsou jen 3 druhy  informací … pravdivé (datum), pravděpodobné (zpráva o počasí) a lživé (zbytek). Při pohledu na zcela jednotnou „EUromasáž“ našich médií v poslední době, která se nyní, v souvislosti s imigranty, stále stupňuje (čest výjimkám) je mi smutno.

Nejen proto, že už nemám co číst, protože u řady článků se stačí podívat na titulek a jméno autora a obsah článku je předem jasný, ale hlavně proto, že se opět plíživě vracíme do systému, z kterého jsme radostně a za zvonění klíčů odešli.

Ti dříve narození si jistě pamatují na kvalitu informací a používaný „jazyk“.  A je zde zase zpět…  „nemůžeme být v izolaci“, „každému musí být jasné“ jen formulace „soudruzi přece i v SSSR“ je nahrazena  formulací  „všude v EU“  a  zcela gumovým a geograficky nepřesným pojmem „Evropské hodnoty“, svědčící o tom, že novináři a politici netuší, jaký je rozdíl mezi EU a Evropou. A „samozvanci a zaprodanci“ jsou nahrazeny „xenofoby a těmi kdo jdou proti hlavnímu proudu“.  Dnes (1.10.) jsem se dokonce v HN dozvěděl, jak je strašné, že máme jiný názor na Evropu než Němci a jak na to doplatíme.  Co dodat – snad jen „Emanuel Moravec by měl radost“. Pozadu nezůstala ani Česká televize a začala „vychovávat“ i nejmladší generaci.

MEDIA

Tak nějak mi při sledování těchto zcela nekritických, ale zcela jednotných názorů našich novinářů z paměti samo vyplouvá dávno zapomenuté říkadlo tak z přelomu 50tých a 60tých let. „Soudruzi přivezli   rejži… huráááá  ale je shnilá…  fůůůj..  ale je  Sovětská…  hurááááá“.

Co s tím?  Obávám se, že bude dost dlouho trvat, než se situace změní. Tyto věci mají obvykle dlouhou setrvačnost.  Takže asi nezbývá, než opět začít učit naše potomky tomu, co jsem si bláhově myslel, že už je dávno pryč. Tedy:

  • Že v médiích nalezne jen výše uvedené 3 typy informací a že pokud se chce něco opravdu dozvědět, musí si najít jiné informační zdroje.
  • Že opět existuje dvojí „pravda“. Jedna, ta v kterou věří, ale o které smí hovořit jen v rodině či v úzkém okruhu svých přátel, a ta „politicky korektní“, kterou může presentovat veřejně a raději jen pokud je tázán.

A protože vše má své následky, povede tento stav (tak jako již několikrát v historii) dříve či později k destrukci politického systému.  Protože systém 2 paralelních realit je dlouhodobě neudržitelný. Prostě „kdo zapomene na vlastní minulost, je odsouzen k tomu ji znovu prožít“.

To ovšem současným politiků a novinářům, pokud si to vůbec uvědomují, o čemž mimo jiné u většiny z nich vážně pochybuji, vůbec nevadí. Oni žijí (a hlavně jsou placeni) tady a teď.  A pokud by se to náhodou stalo rychle, převléknou kabát natošup.

Pro nás dříve narozené to je sice smutné, ale „jen“ oprášíme stará pravidla a zvyky a úplně mladí se to zase rychle (a ve vlastním zájmu) naučí.  Jen je mi líto generace, která začala „brát rozum“ v období od roku 1990 přibližně do roku 2002,  kdy media dosud presentovala různost názorů a politická korektnost ještě tolik neřádila, a která proto dosud mediím minimálně částečně věří. Ti to budou mít nejtěžší.

Sdílejte článek!
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2016: *****

ing. Jaroslav Brožík 1000,- Kč, Tomáš Gratias 500,- Kč, Josef Tuček 500,- Kč, Jarmila Hloušková 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Jan Hink 1000,- Kč, Adam Sip 500,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Ivana Kaclová 200,- Kč, Neznámý dárce 400,- Kč, František Václavík 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Ivana Petrová 100,- Kč, Eduard Sojka 500,- Kč, Neznámý dárce 1000,- Kč, Miloš Zbránek 1000,- Kč, Petr Blaha 500,- Kč, Hana Vítková 1000,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Václav Jezovic 300,- Kč, Jiří Václavík 8X,- Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Martin Adámek 10,- Kč, Miroslav Krajčovič 100,- Kč, Hana Kněžová 100,- Kč, Monika Landkašová 300,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč

***** Celkem za měsíc: 13 298,- Kč *****


Děkujeme!
Redakce
Sledujte PP
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
loading...
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.