1.11.2013
Kategorie: Společnost

Co je výsledkem těchto voleb pro ODS?

Sdílejte článek:

OD: TOMÁŠ HAAS 1|11|2013

Především víme, že fungující stát nebude. Není kdo by jej mohl vést. Ti kdo jej voličům slibovali nedokázali ani to, že jsou sami schopni fungovat jako politická strana. Rozložili se ještě před tím, než dozněly první večerní povolební zprávy. Vítěz voleb je největším poraženým. A místo slávy z nich odešel s ostudou a musel se spokojit tím, že mu zůstal Slávek. Slávek se stal mučedníkem a stranu kterou vedl k vítězství mučednictví čeká.

 

 

Víme také, že ANO, líp nebude.

 

Nikdo nechce vládnout, většina politických stran které se zúčastnily voleb nikdy nepočítala s tím, že by volby vyhrála. Jediná strana, která si tím byla jista, neuspěla. Ta druhá vítězná strana, teď neví co dál. Hnutí ANO nechce do vlády, a upřímně řečeno nevím, co by tam dělali, kdyby změnili názor. Mají možná jednoho či dva jedince, možná až tři kteří by mohli fungovat na úrovni ministra. Ale to by znamenalo na sebe vzít odpovědnost. Což nechtějí. Znamená to, že na ni nejsou připraveni. A nevíme, zda budou trvat jako politický subjekt tak dlouho, aby se naučili odpovědnost nést.

 

Okamurovi čeští nacionalisté se do sněmovny sice dostali, ale co v ní budou dělat neví ani oni. Z čísel vyplývá, že je nikdo nepotřebuje, netvoří blok který by se mohl stát potřebnou částí nějaké politické konstrukce – nikdo je nepotřebuje, nikdo se o jejich hlasy neuchází.

 

Z ODS se letos ve volbách stala malá strana. Před několika lety jsem předpověděl, že pokud bude pokračovat ve své sebevražedné politice, skončí jako malá strana vhodná nanejvýše jako vycpávka budoucích koalic. Mýlil jsem se – podobně jako o Okamurovo seskupení o ní není zájem. Což je dobře, protože vstup do jakékoliv koalice by měl za následek její konečnou demisi a propad do černé díry českých politických dějin. Ostatně se chová tak, že se zdá, že propadnout se do té díry je jejím jediným a asi posledním přáním.

 

ODS se ovšem nechová nestandardně, podobné chování předvádí již nejméně deset let. Každá z volebních porážek (a od roku 2008 již nezná nic než volební porážky) byla pro ODS příležitostí k tomu, aby oznámila, že jí voliči zaslali jasný signál, což je pravda jen zčásti, ten signál nebyl nikdy dost jasný těm, komu byl určen. Nikdy nepochopila a ani se nesnažila pochopit příčinu odlivu svých voličů. Nikdy neprovedla to, co ve světě, kde politika je politikou, strany po porážce ve volbách dělají. Neudělala si, a ani si udělat nenechala, analýzu příčin svých neúspěchů. Diskuze, pokud někdy uvnitř strany nějaká po porážce ve volbách následovala, probíhala pouze v nejvyšších patrech (alespoň tedy ta relevantní diskuze, ta co někdy následovala ve spodních patrech proběhla bez zájmu shora) a diskutovalo se hlavně o tom, jak se vedení strany přeskupí, koho vybrat jako veřejnosti předhozeného viníka a jak přesunout mumifikované faraony v jejich pozicích na podlaze výstavní síně muzea zvaného ODS – česky se tom říká „Škatule hejbejte se“. Škatule se hýbaly, ale pořád se jednalo o tu samou královskou rodinu, jakýsi faraónský klan, který si už nedokázal připustit, že se politika ODS může bez jejich věrných služeb v nejvyšších postech obejít.

 

A tak jsme dnes svědky toho, že diskuze, která se v gremiu ODS otevírá po posledním v řadě debaklů je o tom, který z vůdců, kteří stranu k těmto smutným koncům dovedli, se má na lednovém kongresu stát kandidátem na předsedu strany. Zkušeností mají všichni dost, někteří z nich jsou ve vedení strany více než deset let. Tragické je, že oni to myslí vážně, oni si opravdu myslí, že kongres bude o tom, kdo z nich bude tím předsedou. A že argumentem pro jejich kandidaturu bude počet preferenčních hlasů v dalších katastrofálně prohraných volbách.

 

Každý kdo vyhlásí svou kandidaturu na post předsedy, nebo místopředsedy ODS, nebo do Výkonné rady, by měl delegátům kongresu a ještě před tím delegátům regionálních a oblastních sněmů ODS, odpovědět na tři jednoduché otázky:

 

 

Povšiml jsi si někdy, že ODS ztratila od roku 2006 více než jeden a půl milionu voličů?

Pokud ne, nemáš právo zastávat v ODS jakoukoliv funkci.

 

Pokud ano, přemýšlel jsi o důvodech odlivu volíčů?

Pokud ne, nemáš právo zastávat v ODS jakoukoliv funkci.

 

Pokud ano, předložil jsi někdy v orgánech, ve kterých jsi působil návrh řešení?

Pokud ne, nemáš právo zastávat v ODS jakoukoliv funkci.

 

Pokud ano, jsi kandidátem, kterého bych rád viděl v nejvyšších funkcích v orgánech ODS.

 

Pak bych věděl, že do nejvyšších pozic v ODS budou zvoleni lidé, kteří přemýšlí, kteří si uvědomují, že ve funkci nejsou proto, jak jsou skvělí, ale proto, jak se umí vyrovnat s problémy a kterým mohu dát důvěru s vědomím, že ODS má budoucnost a nevedou ji hluché, slepé a němé faraonské mumie, ale lidé, kteří vidí, slyší a cítí.

 

A potom bych mohl říci, že tyto volby přeci jen měly vítěze a že líp, alespoň pro jednu politickou stranu, snad přeci jen bude.

 

 

ZDROJ: FCB Tomáš Haas

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč

***** Celkem za měsíc: 2 630,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.