bank82017
30.8.2017
Kategorie: Kultura a tipy

ČNB se zákonného zpřísnění hypoték do konce volebního období nedočká

Sdílejte článek:

Česká národní banka se už nějaký ten pátek snaží omezit dostupnost hypoték. Zatím ale jen formou doporučení. Nově centrálním bankéřům svitla naděje, že už brzy budou mít jejich rozhodnutí legislativní rámec. Přesto se nakonec poslanci shodli na tom, že novelu zákona o ČNB projednávat nebudou.

Lidé, kteří plánují sjednání hypotéky, rozhodnutí poslanců jistě ocení. Další omezení centrální banky se totiž v nejbližší době konat nebude. Do konce volebního období se ani neuzákoní ta omezení, která stihla ČNB vydat za loňský a letošní rok. Stále tak s nimi mohou komerční banky nakládat tak, jak uznají za vhodné.

Přísnější pravidla pro hypotéky nezačnou platit dřív jak za dva roky

Kvůli tomu, že se novela zákona nebude projednávat na poslední schůzi před říjnovými volbami, se celý proces schvalování dostává opět na úplný začátek. Novelu bude muset projednat nová vláda, což znamená, že dříve jak za dva roky přísnější pravidla pro sjednávání hypoték platit nezačnou.

Někteří poslanci s novelou zákona vůbec nesouhlasí, a tak se netají tím, že by většinu pravomocí ČNB ze zákona vyškrtli. Jediné, co by tak mohla centrální banka podle nich ovlivnit, by byla výše hypotéky v poměru k ceně nemovitosti.

Poslancům se nelíbily nové podmínky pro refinancování a nesouhlasili ani s tím, že by hypotéka měla být zcela odepřena těm, kteří nesplní přísná pravidla jen proto, že jsou například absolventy vysokých škol nebo jsou mladou rodinou zakládající si vlastní bydlení.

ČNB se ale bouří a svého návrhu se jen tak nevzdá. O prosazení novely bude usilovat i v příštím volebním období. Současný „bojkot“ navíc považuje za předvolební kampaň.

České ekonomice se daří, a tak si lidé problémy se splácením nepřipouští

Česká národní banka chce zamezit předlužování domácností. Zatím se o to tedy pokouší alespoň formou doporučení. Přes navrhnutá omezení si ale Češi úvěry na bydlení stále vesele sjednávají i bez úspor. Přitom podle doporučení centrální banky by hypotéku neměl získat nikdo bez 5 až 10 % peněz z hodnoty nemovitosti, 100% americkou hypotéku by banky podle ČNB neměly ani nabízet.

V současné době se české ekonomice daří, a tak není divu, že se mnozí žadatelé neobávají, že by se dostali do problémů. Přesto je vhodné dobře zvážit svou finanční situaci a spočítat si, zda na splácení bude dlužník mít i za deset let. S propočty může pomoci hypoteční kalkulačka a bankovní poradce.

Centrální bankéři se stále snaží upozorňovat na to, že hypotéka rozhodně nepatří do každé rodiny. I přestože současný stav české ekonomiky je dobrý, lidem se daří a mzdy se zvyšují, nikdo nemůže zaručit, že nedojde v nejbližší době ke zhoršení situace. Poté by se řada domácností dostala do neschopnosti splácet a dluhy by se začaly jen prohlubovat. Prozatím české domácnosti dluží téměř bilion korun.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Roman Foff 1500,- Kč, Tomáš Foldyna 30,00 Eur (745,29 Kč), David Bezděk 150,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 025,29 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.