beer-926616_960_720
3.2.2016
Kategorie: Společnost

Chléb a hry

Sdílejte článek:

TOMÁŠ REKTOR 03|02|2016

V demokracii nelze předpokládat, že se budou lidé chovat správně. Dokonce je obtížné rozhodnout, jaké chování správné je. Evoluční biologové již dávno vědí, že hejno mírumilovných hrdliček je stejně nepravděpodobné jako hejno krvežíznivých jestřábů. A díky Fridrichu von Hayekovi jsem si uvědomil, že charakterové rysy člověka, který uspěje v politice, nejspíš nebudou běloskvoucí.

Jinými slovy, pokud doufáme, že nám budou vládnout básníci, filosofové a vědci, musíme si uvědomit, že jim pravděpodobně nebudeme stát za to, aby se kvůli nám brodili bahnem, které pro změnu nevadí lidem bažící po moci, penězích a slávě. A jak znám některé básníky, filosofy a vědce, možná je to dobře. (Spíše na vládce promítáme naše touhy po dokonalém otci, abych se trochu držel svého kopyta.)

Není tedy nic překvapivého, pokud se v politickém světě občas objeví populista. A není nic zvláštního ani na tom, že mu na to lidi skáčou. Poroto mu taky říkáme populista, že. Protože tvrdí, někdy i dělá, po čem prostý lid touží. A očekávat, že prostý lid budou moudrý a uvážlivý je podobně absurdní jako si myslit, že bude moudrá a uvážlivá vláda. Vlastně mě občas překvapuje, že populisté se nerodí častěji a že jim na to neskáčeme ochotněji. Což může být samozřejmě dáno i mou vlastní slepotou k populistům jistého druhu.

Jednou z mála obran, kterou proti populistům máme, je nazývat věci pravými jmény. Odhalovat je. Člověku obecně, a lidu zvlášť, je sice milé uspokojení krátkodobých přání a potřeb, jenže to neznamená, že ignoruje potřeby svých děti a vnoučat a hlavně nemá rád, když z něj někdo dělá blbce.

Uvěřit lze kde čemu. Třeba že v KSČ byl někdo jen proto, že mu to poradila matka. Že s StB nespolupracoval, a pokud ano, tak o tom nevěděl, a pokud by tomu tak bylo, tak by to byla ta hodná StB. Že skoupil nejsilnější deníky jen a jen proto, že je to prima business, protože, na to nezapomínejme, on není politik. On maká. Zkrátka a dobře, že to myslí upřímně. Třeba je to i pravda. A nakonec, kdo je bez viny …

Jenže pak přijde krok, který ignorovat nelze.

Nepřísluší mi jakkoliv se vyjadřovat k elektronické evidenci tržeb. Nejsem rád, když mě stát buzeruje a šmíruje, pohled do zemí, kde byl tento systém zaveden mě nepřesvědčuje o jeho ekonomickém přínosu, ba naopak. Ale nejsem ekonom a snadno mohu být sveden na scestí.

Rozuměl bych tomu, že moudrý vládce, když už sáhne k bolestivému opatření, jinde lidu uleví. A chápal bych, že zlevnit čepované pivo je rozumný způsob, jak pomoci hospodám, které bude EET hodně bolet, protože pivo se přeci točí všude. Jenže mě napadá, že je to taky známka populismu nejnižší cenové skupiny.

Jsme zem, kde již po generace platí, že vláda, která  zdraží pivo, padne. Čím si tu lze národ koupit lépe než pivem. Určitě ne koblihami.

A hlavně, jsem lékař. Psychiatr. Žiji v zemi, kde chlastá minimálně desetina populace. Ačkoliv netuším, jak se k tomu číslu přišlo, dennodenně se s jeho následky setkávám. Samozřejmě ne s alkoholiky, protože ti, jak známo, s alkoholem problém nemají. Ale s jejich partnery, partnerkami, dětmi. S lidmi, kteří roky zápasí s psychickými a fysickými neduhy a nejsou s to pochopit, že tři čtyři piva či půlka sedmičky po práci můžou znamenat problém. A možná o tom ani nevědí, protože skutečně netuší, kolik toho pijí.

Měl jsem dojem, že daněmi se stát mimo jiné snaží lid vychovávat. Nebudu komentovat, jestli si myslím, že to dělat má, ale když už to dělá, podívejme se jak. Zlevní léky, aby nezatížil nemocné. Zlevní pleny, aby podpořil rodiče s malými dětmi a případně porodnost. Zlevní knihy, aby lidi více četli. A zlevní pivo?

Dobře vím, že alkoholik raději zemře hlady, (a jeho bližní s ním), než by přestal chlastat. Ale přesunutím piva do kategorie léky – knihy – pleny vysílá stát signál, který si jednoduše nemůže dovolit. Mimochodem, očekával bych, zatím marně, velmi hlasitou reakci ministra zdravotnictví.

Možná Andrejovi křivdím, třeba i tento krok myslí upřímně, prostě to vše vnímá jen jako ekonom. V tom případě bychom si měli uvědomit, že je naprosto nezpůsobilý stát se premiérem, u nějž by schopnost vnímat širší souvislost měla být samozřejmostí. A že není způsobilý být ministrem financí, protože pak by věděl, že alkohol zřejmě náš stát ročně připraví o víc peněz, než jaký byl loňský schodek rozpočtu.

ZDROJ: Tomáš Rektor

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
8 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.