Frývaldov
2.2.2018
Kategorie: Historie

Četníci stříleli do lidí? Řádící lůzu podněcovanou komunisty nešlo jinak zkrotit

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Dějepis v deváté třídě v roce 1979 a soudružka učitelka vypráví o tom, jak zlí četníci stříleli za první republiky do ubohých dělníků. Přihlásil Petr, který řekl, že jeho dědeček byl ve Frývaldově. A byl to průšvih.

Při demonstraci u Frývaldova (nyní Jeseník) zemřelo 25. listopadu 1931 osm lidí. Petr tehdy šokoval celou třídu, když prohlásil, že jeho děda kdysi o tom řekl, že střílet museli, protože ti demonstranti byli úplně nepříčetní a jim šlo o život. Bylo to haló, soudružka dějepisářka byla mimo, protože něco takového nečekala. Petrova dědu popravili nacisté za II. světové války v Kounicových kolejích v Brně. Já jsem o tom, později mluvil s jeho babičkou – vdovou, a ta mně řekla, že těch demonstrantů bylo možná tisíc, kdežto četníků jen patnáct. Ti protestující se změnili v sběř, v lůzu, která na četníky utočila kameny a holemi. Mnozí četníci už byli zraněni včetně velitele zásahu nadporučíka Jirkovského.

„Manžel mně o tom říkal, že jako první vystřelil mladý nezkušený závodčí, který předtím dostal kamenem do přilby. A teprve potom zazněl rozkaz k palbě,“ řekla Petrova babička. Četníci se zpočátku snažili rozehnat dav na křižovatce u Dolní Lipové (v současnosti Lipová lázně) obušky. Ovšem ty byly proti holím neúčinné. A navíc strážci zákona tehdy neměli štíty a další vybavení proti takovým situacím, jak je tomu nyní.

Je nutno říci, že největší zodpovědnost za tuto tragédii, při které bylo mezi mrtvými i čtrnáctileté děvče, mají ti, co provokovali střet s pořádkovými silami. Ti demonstranti byli dopředu ozbrojeni, takže počítali se násilnostmi. Zodpovědný za eskalaci násilí byli i komunisté, kteří podněcovali protestující k násilným útokům na státní moc. V tomto případě vyzýval k proražení četnického kordonu poslanec Národního shromáždění za KSČ Hádek. Nechápu také jednání rodičů, kteří na takovou nebezpečnou akci pustí čtrnáctiletou dceru.

Ano, možná mohli četníci nejdřív vypálit salvu do vzduchu a předejít tak obětem na životech, ale jak se říká po bitvě každý generál. V ten kritický okamžik hrozilo, že je rozlícený dav bude lynčovat. A koneckonců i pozdější vyšetřování potvrdilo, že strážci pořádku postupovali správně.

Prezident Masaryk si k sobě později povolal ministra vnitra slovenského agrárníka Juraje Slávika, který se svých podřízených zastal a hlavě státu zopakoval, že jim šlo o život a jiné řešení nebylo možné. Není také pravda, jak tvrdil ve svém dokumentárním díle o Masarykovi Zdeněk Mahler, že Slávik kvůli frývaldovské stávce skončil. „Manžel měl Masaryka rád, byl to velký vlastenec, ale v tomto případě s ním nesouhlasil, protože dobře věděl, jak to ve skutečnosti bylo,“ dodala Petrova babička.

V té době také komunista Zdeněk Nejedlý sestavil petici proti policejnímu násilí, kterou podepsali někteří levicoví intelektuálové, ovšem spisovatel Karel Čapek to odmítl s tím, že mu chybí odsouzení těch, kteří tyto smutné události provokují, tedy komunistů.

Není tedy pravdou, jak dříve tvrdila rudá propaganda, že četníci stříleli do ubohých mírumilovných lidí. Je naopak prokázáno, že ve Frývaldově a také u Duchcova vystřelili až po té, kdy na ně útočil zfanatizovaný dav a oni se pouze bránili.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 3,90 out of 5)
Loading...
39 komentářů
  1. Helena Novotná

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.