25.3.2014
Kategorie: Historie

Český „kapitalismus“ disponuje mnoha paradoxy

Sdílejte článek:

OD: PETR HAHN 25|03|2014

Tím nejzásadnějším je fakt, že drtivá většina velkých podnikatelů se zrodila z bývalých komunistů a jejich příbuzných, či jinak spřízněných jednotlivců. Byli to oni, kdo ovládali jednak značný kapitál, dále neomezený přístup k informacím, kontakty v zemi i v zahraničí – stejně jako na úřadech, v bankách a v politické sféře.

 

 

V rámci velké privatizace, ale i po ní, mohli snadno ovládnout výrobní prostředky, penězovody i kompletní know-how potřebné k upevnění pozic a zakotvení v obchodní sféře.

 

Není žádným překvapením ani fakt, že soudy, policie a celá justice podložená zákonodárstvím šla na ruku opět jim, protože velice brzy začaly zájmové skupiny ovládat „své“ politiky a úředníky takovým způsobem, že se i zákony a předpisy začaly utvářet jaksi na objednávku s jasnou perspektivou zisku vybraných lidí.

 

Když pak začaly fungovat účinné lobbystické praktiky, pak jejich pomocí bylo čím dál často znemožňováno rovné právo při výběrových řízeních všech úrovní až po vedení státu, protože lobbysté mají kontakty v nejvyšších patrech politiky.

 

Všichni novodobí kmotři se na tomto systému úspěšně pasou, protože je morem korupce, klientelismu a prospěchářstvím prorostlý ve všech vrstvách a strukturách tak dokonale, že sám sebe do značné míry kontroluje, živí, soudí, hodnotí, odměňuje, trestá a vůbec obhospodařuje bez hrozby vnějšího zásahu.

 

V dnešní době už se do politiky ani s ideály nechodí, protože všichni naivní čistí, kteří se chtěli o nějaké změny pokusit, naznali velice brzy – zač je toho loket.

 

Takže buď kvapně z vlaku vystoupili, nebo se přizpůsobili.

 

Nechali se nakrmit, nechali si ukázat, kde je jejich místo a instruovat (osobami delegovanými systémem), co a jak budou dělat.

 

Je to takové špinavé organické perpetuum mobile, které si ale s přísunem energie nemusí dělat žádné starosti, protože ta přichází zvenčí – od daňových poplatníků, kteří o její distribuci nemají ani ponětí, natož by ji mohli nějak ovlivnit. Dnes na něm úspěšně parazitují mnozí bez rozdílu politické, či jiné orientace, kteří z nějakého důvodu byli připuštěni k lizu.

 

 

Prvopočátek a kontinuální život systému mají na svědomí evidentně komunisté znalí poměrů a schopní se asimilovat do nové doby s tím, že jim vůbec nic neuteklo.

 

Stačí se podívat na fakt, že dnes už nám zase úspěšně kandidují komunističtí politruci, bachaři, atd. do nejvyšších funkcí v samosprávách.

 

A jsou to oni, kdo dnes rozhořčeně poukazují na šlendrián systému, který vytvořili a využívají, protože využívají obecného povědomí neinformovaných.

 

Totiž, že podnikatel = kapitalista…a tedy pochopitelně pravičák.

 

Chyba lávky vážení…všechno je a od začátku bylo – jinak.

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

Pod čarou dodávám, že pokud se ty spřízněné duše nahoře mají velmi dobře, pak s ohledem na zákon o zachování hmoty se alikvótní část (nikoli množství) nezpřízněných duší musí mít přiměřeně špatně. Vynález, či náčrt tohoto činorodého a funkčního systému u nás bych viděl někde v Prognostickém ústavu ve spolupráci s poslední vládnoucí komunistickou garniturou – respektive její inteligentní, tedy méně viditelnou – částí.

 

 

ZDROJ: Petr Hahn

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2017: *****

Jan Marek 100,- Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Slavomír Vítek 100,- Kč, Drahomíra Pacáková 500,- Kč, Karel Petrů 100,- Kč, Magdalena Machová 100,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, ing. Dagmar Husáková 2000,- Kč, ing. Milan Sobotka 100,- Kč, Anonymní dárce 2000,- Kč, Miroslav Seidl 300,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Karel Váňa 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Tomáš Navrátil 400,- Kč

***** Celkem za měsíc: 11 500,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.