25.3.2014
Kategorie: Historie

Český „kapitalismus“ disponuje mnoha paradoxy

Sdílejte článek:

OD: PETR HAHN 25|03|2014

Tím nejzásadnějším je fakt, že drtivá většina velkých podnikatelů se zrodila z bývalých komunistů a jejich příbuzných, či jinak spřízněných jednotlivců. Byli to oni, kdo ovládali jednak značný kapitál, dále neomezený přístup k informacím, kontakty v zemi i v zahraničí – stejně jako na úřadech, v bankách a v politické sféře.

 

 

V rámci velké privatizace, ale i po ní, mohli snadno ovládnout výrobní prostředky, penězovody i kompletní know-how potřebné k upevnění pozic a zakotvení v obchodní sféře.

 

Není žádným překvapením ani fakt, že soudy, policie a celá justice podložená zákonodárstvím šla na ruku opět jim, protože velice brzy začaly zájmové skupiny ovládat „své“ politiky a úředníky takovým způsobem, že se i zákony a předpisy začaly utvářet jaksi na objednávku s jasnou perspektivou zisku vybraných lidí.

 

Když pak začaly fungovat účinné lobbystické praktiky, pak jejich pomocí bylo čím dál často znemožňováno rovné právo při výběrových řízeních všech úrovní až po vedení státu, protože lobbysté mají kontakty v nejvyšších patrech politiky.

 

Všichni novodobí kmotři se na tomto systému úspěšně pasou, protože je morem korupce, klientelismu a prospěchářstvím prorostlý ve všech vrstvách a strukturách tak dokonale, že sám sebe do značné míry kontroluje, živí, soudí, hodnotí, odměňuje, trestá a vůbec obhospodařuje bez hrozby vnějšího zásahu.

 

V dnešní době už se do politiky ani s ideály nechodí, protože všichni naivní čistí, kteří se chtěli o nějaké změny pokusit, naznali velice brzy – zač je toho loket.

 

Takže buď kvapně z vlaku vystoupili, nebo se přizpůsobili.

 

Nechali se nakrmit, nechali si ukázat, kde je jejich místo a instruovat (osobami delegovanými systémem), co a jak budou dělat.

 

Je to takové špinavé organické perpetuum mobile, které si ale s přísunem energie nemusí dělat žádné starosti, protože ta přichází zvenčí – od daňových poplatníků, kteří o její distribuci nemají ani ponětí, natož by ji mohli nějak ovlivnit. Dnes na něm úspěšně parazitují mnozí bez rozdílu politické, či jiné orientace, kteří z nějakého důvodu byli připuštěni k lizu.

 

 

Prvopočátek a kontinuální život systému mají na svědomí evidentně komunisté znalí poměrů a schopní se asimilovat do nové doby s tím, že jim vůbec nic neuteklo.

 

Stačí se podívat na fakt, že dnes už nám zase úspěšně kandidují komunističtí politruci, bachaři, atd. do nejvyšších funkcí v samosprávách.

 

A jsou to oni, kdo dnes rozhořčeně poukazují na šlendrián systému, který vytvořili a využívají, protože využívají obecného povědomí neinformovaných.

 

Totiž, že podnikatel = kapitalista…a tedy pochopitelně pravičák.

 

Chyba lávky vážení…všechno je a od začátku bylo – jinak.

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

Pod čarou dodávám, že pokud se ty spřízněné duše nahoře mají velmi dobře, pak s ohledem na zákon o zachování hmoty se alikvótní část (nikoli množství) nezpřízněných duší musí mít přiměřeně špatně. Vynález, či náčrt tohoto činorodého a funkčního systému u nás bych viděl někde v Prognostickém ústavu ve spolupráci s poslední vládnoucí komunistickou garniturou – respektive její inteligentní, tedy méně viditelnou – částí.

 

 

ZDROJ: Petr Hahn

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.