28.12.2013
Kategorie: Historie

Černá kniha komunismu, zločiny, teror, represe – díl druhý

Sdílejte článek:

PETR FOJTÍK 28|12|2013

Jednu zásadní věc zazlívám Václavu Havlovi. Že, i když prokazatelně o všech komunistických zvěrstvech věděl a znal je, nechal komunisty svým pojetím vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí bez jakékoliv omluvy a sebereflexe ovlivňovat i náš současný život. Vadí mi, že dnešní generace neví, kromě nostalgických vzpomínek svých prarodičů, o těch milionech mrtvých skoro nic. Že jim ta doba není výstrahou. Ona ta doba totiž není dávno minulá. Vždyť se to bezpráví dělo svým způsobem včera.

 

 

StB měla svůj vzor. Ve dvacátých letech v Rusku to byla politická policie GPU. Zde je její „hlášení o činnosti za rok 1924 :

 

Uvězněno 11453 „banditů“, z nichž 1858 bylo popraveno na místě. Zatčeno 926 cizinců a 1542 „špionů.“ Předešlo se jednomu povstání na Krymu, popraveno 132 osob. 81 operací proti anarchistickým skupinám, zlikvidováno 14 menševických organizací (540 zatčených), 117 různých „intelektuálských“ organizací (1360 zatčených), 24 monarchistických organizací (1245 zatčených), 85 církevních skupin (1765 zatčených), dále bylo zatčeno 1148 kulaků, pod individuální „dozor“ bylo vzato 18200 sociálně nebezpečných osob, sledováno bylo 15501 různých podniků a úřadů a bylo zkontrolováno přes 5 milionů dopisů a jiné korespondence.

 

Už se tolik nepopravuje. Zatýká se, levná lidská síla je potřebná při budování socializmu. Začíná se jezdit na Solovky, na Magadan, na Kamčatku a do spousty ostatních gulagů. Miliony lidí umírají až zde. Na nelidské pracovní a životní podmínky. Na všudypřítomný teror.

 

Komunistická jízda v Rusku ale nekončí. 31. října 1929 vyzval deník Pravda k „totální kolektivizaci“. Začíná válka státu proti rolníkům.

 

 

Archivy dnes sdělují data … Jen v letech 1930 – 1931 byly dva miliony rolníků deportovány, během stěhování jich stovky tisíc zemřely. Dalších šest milionů vesničanů zemřelo hladem. A to hlad ještě nebyl epidemií!

 

V dalších pár letech přichází další obrovský hladomor. Ten, který známe pod názvem Velký ukrajinský hladomor. Byl uměle vytvořen. Rolníkům byly odebrány veškeré zásoby, nebylo jim ponecháno ani osivo na další rok. Lidé byli ve svých vesnicích a malých městech hlídáni armádou. Nikdo se nemohl vydat za prací do větších měst. A tak hladomoru padlo za obět dalších ca sedm milionů lidí. Tentokrát převážně Ukrajinců.

 

Ani se jim nelze divit, že tak vítali Němce za druhé světové války. Že jim pomáhali s židovskou otázkou. Že zabíjeli Rusy jako o život. Jak se asi může chovat člověk, který byl donucen konzumovat své rodinné příslušníky, aby sám přežil?

 

Tak to byl začátek komunizmu. Lidé už chodili radostně do manifestací, mávali vlajkami, budovali světlé zítřky.

 

Tedy ti, kteří přežili svoji smrt. Ti, co se přizpůsobili, aby mohli žít.

 

Jenže se přepočítali. Přišel Velký teror a socializmus začal požírat sám sebe. Opět se začíná popravovat. Gulagy se plní novými vězni. Jsou to komunisté….miliony komunistů umírají rukama svých spolustraníků. Svým způsobem se i o nich dá mluvit jako o obětech komunizmu. Oběti vlastní ideje. Prostě „zabíjení soudruha“.

 

V té době do Sovětského Svazu jezdí na zkušenou většina soudruhů z KSČ. Gottwaldem počínaje, Zápotockým, Slánským a dalšími konče. I Fučík se do Sovětského Svazu vypravil, aby pak samou chválu pěl. Ale třeba Karel Čapek, ten se mohl upsat, aby lidem otevřel oči. Marně. Ti, co chtěli slyšet a vidět, ti viděli Potěmkinovy vesnice.

 

V Čechách té doby vládla hospodářská krize. Lidé měli co dělat, aby se alespoň nějak uživili. Pohádka o komunizmu v Sovětském Svazu, o pečených kuřatech, létajících do úst každému, zabírala.

 

Miliony mrtvých, deportovaných, uvězněných, ty byly moc daleko. Lidé v Čechách čekali na svého Mesiáše.

 

Proč mi tato doba evokuje podobnost s dobou dnešní? Samozřejmě ne v tak velkém extrému, ale v myšlení většiny se jedná o podobnost dosti velkou.

 

Pravda a láska nad lží a nenávistí nezvítězila. Zatím spolu v ringu bojují pouze dvě rozdílné lži a dvě odlišné nenávisti.

 

A my pořád nevíme, kdo z koho…

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1 komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.