dotace
16.6.2017
Kategorie: Ekonomika

Bourání mýtů: Podvod jménem dotace

Sdílejte článek:

MICHAL HÁJEK

Globální dotační šílenství “ve jménu společenského pokroku, moderních technologií a hlavně ekologie” nezneužívají jen naši podnikatelé, i když se to naučili rychle a efektivně, viz například solární tunel. Tu drzost mají i dost bohatí světoví magnáti a firmy.

Hezky to ilustruje tento článek, kdy se Elon Musk staví za to, aby Dánská vláda dál dotovala elektromobily, jinak poklesne prodej (více zde). „Hej, mám jen pár miliard dolarů majetku, tak mi státy koukejte poskytnout výhody z peněz všech chudších, ať prodám víc elektromobilů – je to v zájmu planety a uhlíkové stopy!“ Jistě, ale především je to v zájmu některých soukromých nenažraných kapes, stejně jako kácení pralesů v zájmu rádoby ekologie, že? Mimochodem, drzost a nesoudnost takového přístupu je mimo mé chápání.

Realitou ale je, že všechny celosvětové a globální byznysy aktivně komunikují se státy (a jejich politiky) a zaměstnávají lobbisty, jejichž rolí a cílem je vymyslet co nejvíce státy podporovaných projektů placených z veřejných rozpočtů, protože ty rozpočty jsou dnes bezpečnější a lepší byznys než jakýkoli jiný byznys. Pro státní dotace prostě stačí slíbit odpovědnému politikovi teplý flek za hodně peněz až vypadne z parlamentu nebo ho jednoduše zkorumpovat.

Je vrcholem drzosti, že ti, kteří dotace masívně pobírají, nás ostatní (daňové poplatníky) vydírají, že pokud nedostanou dotace (nebo se jejich dotace meziročně nezvýší), tak své podnikání ukončí. Proč by nás to ale mělo mrzet: protože se rozkrade ze státu méně peněz? Že si už nemusíme z našich daní a odvodů financovat umělou zaměstnanost? Z pohledu daňového poplatníka je to naopak pozitivní. Jak se totiž liší zaměstnanec zaměstnaný z veřejných dotací od neproduktivního úředníka či státního zaměstnance?

A teď si představte, že by se všechny dotace všem firmám typu Agrofert zrušily a ty peníze by zůstaly lidem v kapsách formou snížených daní. Stát by je prostě vůbec nepřerozděloval. Pár tisíc lidí by sice ztratilo uměle vytvořené pracovní místo, ale mnoho z nich a především tisíce dalších, kteří jsou dnes naštvaní nebo demotivovaní, by mohly začít podnikat či dělat jinou, lépe placenou práci. Mohli by se něco naučit (protože by si měli z čeho koupit vzdělávací kurz, školení nebo studium) a mohli by tak ostatním poskytovat služby s výrazně vyšší přidanou hodnotou, než vytvářeli dosud na tom zmíněném dotovaném pracovním místě. Podívejte se kolem sebe, co způsobila úchylná dotační a investiční anti-strategie naší vlády: jsme levnou „investičně-pobídkovou“ ekonomikou, šoupeme krabice v logistických centrech a montujeme díly do aut s minimální přidanou hodnotou lidské práce. Naproti tomu kvalitní řemeslo je dnes k nesehnání a kvalitní řemeslník se živí mnohem lépe než průměrná středoškolsky vzdělaná paní v účtárně. Máme spoustu talentovaných IT odborníků a programátorů, kteří programují mobilní aplikace, vytvářejí obsah (nejen) na youtubu, provozují své malé (ale také levné) eshopy. A každá z těchto prací je nesrovnatelně výhodnější jak pro provozovatele takového podnikání, tak pro daňové poplatníky.

PS: Dotace jsou organizovaný zločin rozkrádání veřejných peněz, legalizovaný zákonem. Je to brutální rozkrádání Vašich daní z příjmu, povinných odvodů, Vámi odvedeného DPH, spotřebních daní, majetkových daní, které platíte den za dnem celý život. Je to ale také rozkrádání budoucnosti Vašich dětí, protože ten zkorumpovaný moloch jménem stát zadlužuje i je (formou státního dluhu). Kolik dotačních podvodů ještě bude muset přijít, než nám to dojde?

Autor: Michal Hájek

michal-hajek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.