14.5.2015
Kategorie: Politika

Bohatý kontinent?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

IBN WARRAQ 14|05|2015

Jedna z věcí, která mi uvízla v hlavě z nekonečných sluníčkářských projevů na téma “chudáci uprchlíci, vezměme si jich sem miliony”, je opakované tvrzení o tom, že Evropa coby bohatý kontinent je povinna se starat o ostatní. Naposledy se do toho zapojila Angelina Jolie: prý je nechutné sledovat, jak se lidi topí cestou na nejbohatší kontinent světa.
.

Když tak nad tím přemýšlím, toto uvažování perfektně odráží duševní naivitu sluníčkových lidí, kteří v životě nebyli nuceni uvažovat nad konkrétním ekonomickým fungováním světa. Prostě: tenhle nic nemá, tamten něco má, to je nefér a tak jednomu vezmeme a druhému dáme. Angličani k tomu mají krásné přísloví “Robbing Peter to pay Paul.”

Ano, Evropa je bohatá. Taky je prakticky na mizině. Zní to jako rozpor? Kdepak.

euro_1867553c

Náš kontinent je bohatý v tom smyslu, že má hodně hmotného i nehmotného majetku. Umělecká díla, památky, domy, dálnice, vědu, know-how. Také zaběhané demokratické postupy, které umožňují střídání vlád u moci, aniž by prvním krokem nových vládců bylo zmasakrovat svoje předchůdce.

Jenže zároveň má těžké problémy s cash-flow. Kde jsou ty časy, kdy evropská ekonomika běžela a produkovala nové hodnoty jako na běžícím pásu! To bylo naposledy … dávno. Vlastně ani nevím kdy. Hospodářský růst v EU je chabý, pokud vůbec nějaký. Kolem každého procenta se dělají v televizi oslavné tanečky.

Dnes vybírají evropské vlády tvrdé daně, veřejné výdaje se běžně pohybují kolem 50% HDP, a přesto se státy propadají stále hlouběji do propasti zadlužení, protože ty vybrané daně jednoduše nestačí na to, ufinancovat běh současných společností. Žije se na dluh, z deficitního hospodaření se stala běžná věc. Jediný rozdíl je v tom, že u některých zemí je ten dluh ještě na hranici zvládnutelnosti (kupř. Německo) a u jiných daleko za ní, v teritoriu naprostého šílenství (Itálie, Řecko). Z takto napjatých státních rozpočtů se platí například:

  • spousta úředníků a regulátorů, část z nichž je nepochybně zbytečná,
  • různé neziskovky (že, Člověče v tísni? Tvoji provozovatelé v tísni určitě nejsou),
  • zdravotní péče (čím dál dražší léky, čím dál dražší přístroje),
  • určité vrstvy obyvatelstva, které se štítí práce a udělaly si ze sociálního systému dojnou krávu – každá země má tu svoji,
  • opravy nezbytné infrastruktury (kolik stojí renovace dálnice? Kolik stojí nová tramvaj?)
  • důchody rostoucímu počtu důchodců,
  • úroky z dluhopisů (protože jinak by si je příští rok nikdo nekoupil),
  • nějaká ta policie a armáda, i když zvlášť na té armádě se poslední dobou v EU hodně šetřilo.

A toto není nijak reprezentativní výčet. Nebýt rostoucí produktivity práce, dávno by se to nedalo uhospodařit. Ale i ta rostoucí produktivita má svoje meze. Navíc často spočívá v náhradě člověka strojem, což znamená další “klienty” do systému péče o nezaměstnané.

Náš kontinent se ocitl v pozici starého pána, který má ze svých dřívějších výdělečných let pěkný dům a pěkné auto. Jenže se na něj pověsilo několik osob z příbuzenstva, které u něj rády bydlí zadarmo a luxují mu lednici. Navíc by ten dům už potřeboval novou střechu a auto začíná reznout. Nemluvě o tom, že starý pán je taky občas nemocný a musí si kupovat léky a občas mu musí někdo poklidit atd.

Jenže hlupáci vidí jen ten pěkný dům a křičí: “Ty hnusný bohatý lakomče, nastěhuj si k sobě ještě půlku Somálska!”

Samozřejmě, že na to nemá.

ZDROJ: Ibn Warraq

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2018: *****

Věra Vladyková 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, ing. Věroslav Olič 603,- Kč, Vít Fortelka 500,- Kč, Leoš Richter 1000,- Kč, Robert Schlesinger 300,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Pavel Klement 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Martin Pavlíček 850,- Kč, Jan Vojtěch 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Zdeněk Svoboda 200,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 503,00 Kč
Vybráno 24.29%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
politicon-banner
69 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.