14.10.2015
Kategorie: Multikulturní soužití, Politika

Blbí nebo navedení?

Sdílejte článek:

F. FILIP DVOŘÁK 14|10|2015

Toť otázka tradiční, avšak poslední dobou čím dál více aktuální. Týká se, jak již moudří tuší, zejména politické scény, jejích projevů a úředních rozhodnutí představitelů EU, které se nás bez varování dotknou jak na místní, tak celostátní či mezinárodní úrovni, aniž bychom měli nějakou šanci adekvátně a včas reagovat.

Perličky, mezi které patřílo velkohubé pozvání miliónů Syřanů do Německého ráje mohl někdo považovat za projev demence. Následné podivení se nad tím, že ony valící se masy není možné zvládat, provázené sílícím tlakem na okolní státy, aby také ochutnali z onoho pohádkového ´Hrnečku vař´, už vyvolalo pochybnosti a podezření, že místo blbosti máme naopak co do činění s rafinovaným úmyslem, do detailu předem naplánovaným.

blesk1

Jistě, naše šance na obranu je ve většině případů důkladně blokována, avšak spíše díky letité praxi oné mašinérie a nikoli díky kreativitě a improvizaci, které jí přisuzujeme převážně proto, že tyto postupy proti ní sami používáme. Netvrdím, že neexistují úřední, či političtí kreativci, kteří na té druhé straně barikády působí. Naopak, jenže s těmito jedinci většinou nepřijde běžný člověk do styku a na vyšší mocenské úrovni je zase těžko rozezná od jednolité nomenklaturní šedi.

Odpověď na úvodní otázku je poměrně jednoduchá. A sice ta, že její samotná formulace je chybná či přinejmenším nepřesná – nejedná se totiž o disjunkci (vztah vylučující), ale naopak o vztah vzájemně se doplňující. Platí obojí a zároveň je jejich účinek při současném výskytu ve správný čas mnohonásobně silnější. Optimální je využít blbost přirozeně vykrystalizovanou a zároveň si vypěstovat armádu idiotů, aby pokud možno bezchybně a bez zaváhání plnila zadání z vyšších míst, aniž by třeba na okamžik zapochybovala o bohulibých úmyslech jejich zadavatelů. Samotná armáda idiotů, a to i sebelépe vybavená, by časem prohrála každou bitvu bez svého sofistikovaného velení. Snaha o pěstování použitelných kádrů je mimochodem znát i na některých ´produktech´ naší výchovně-vzdělávací soustavy. A nejedná se jen o tradiční produkci loutek, ale v některých případech také o pečlivý výběr jejich budoucích loutkovodičů.

Situace je tedy mnohem horší, než v případě, kdy stojíme buď proti rafinovanému spiknutí, či jen proti armádě idiotů s mocenskými pákami. V prvním případě by bylo možno čelit tomuto problému racionálně a komunikovat pomocí logických argumentů. To ale nehrozí, neboť ona armáda (blbá i navedená) má za úkol na všech úrovních automaticky udusit jakýkoli racionální argument pomocí emočního vydírání nebo úřední mocí. Vrchní velení je navíc obvykle několik kroků napřed, co se týče předpokladu reakcí lidu, z jehož vůle by ona moc mohla padnout.

Naštěstí však není možné naplánovat v tomto světě zcela vše a beze zbytku. Existují totiž úkazy, jako je např. efekt motýlího křídla´ či ´spontánní řád lidské interakce´. Ale ať už tyto věci nazýváme jakkoli, nemůže mít žádná skupina lidí na této planetě takovou moc, že by do svojí sítě lapila zbytek univerza a donutila ho pracovat podle svých algorytmů. Boží mlýny melou a vesmír funguje na vyvažujícím principu. Spolehlivě a neomylně. Obě uvedené kategorie se ho totiž vůbec netýkají. Kdepak asi udělali globální prediktoři chybu?

Fr. Filip Dvořák (autor je publicista, rocker a dobrodruh)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2018: *****

Iveta Veselovská 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 500,- Kč, Helena Rotterová 500,- Kč, Tomáš Foldyna 992,56 Kč (40 eur), David Bezděk 150,- Kč

***** Celkem za měsíc: 2 772,56 Kč *****

Děkujeme.

Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
15 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.