30.6.2015
Kategorie: Ekonomika, Politika

Bankrot Řecka: Poučí se český volič?

Sdílejte článek:

MIROSLAV DVOŘÁK 30|06|2015

Ono je to těžké. Kde hrozí bída, tam hrozí socialismus. A kde hrozí socialismus, tam hrozí bída. Poznáváte autora tohoto citátu? Ano, je jím první ministr financí Československa a pro mě nejlepší ministr financí v historii – Alois Rašín. V době, kdy Němci jezdili pro výplaty s trakařem a číslo na bankovce nemělo větší hodnotu než onen „papírek“, u nás jsme byli finančně stabilní. Mohl bych jmenovat další světlé stránky, proč si Aloise Rašína vážím. Například to, že se výrazným způsobem podílel na vzniku Československa, což není úplná banalita. A také proto, že už tehdy, na začátku 20. století poznal, že socialismus je cesta do pekel. Ale o tom až jindy.

To, co se stalo a co se děje v Řecku, by měla být jasná a poslední indicie pro všechny, že volit levicové a populistické strany v Evropě je jako podřezávat si pod sebou větev. 

5 největších absurdností, které se nyní dějí v Řecku

  • Řecko má srovnatelné výdaje jako skandinávské země
  • Řecká vláda se bude ptát v referendu voličů, zda se mají platit dluhy
  • Není problém, že by Řecko mělo malé příjmy. Pokud by hospodařilo alespoň trošku racionálně, mohou mít v Řecku sociální stát na úrovni ČR. Problém ale leží v bodu 1
  • Řekové si v posledních volbách zvolili do čela marxisty, které ani nenapadne snižovat výdaje – logicky
  • Řekové nechtějí platit dluhy, ale chtějí zůstat v Eurozóně. 

komunismus_0

Největší problém vidím v bodě 4. Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůře. Pokud by Řecký národ procitl, a zvolil si takovou osobnost, která by se v myšlení a názorech přibližovala Lady Margaret Thatcherové, jsem si jist, že by se Řekové z této krize relativně rychle dostali. Příklady tu jsou. Argentina,Island, Irsko, Lotyšsko. Jenže to by se premiér Alexis Tsipras musel postavit před řecký národ a říci: „Nemohu vám slíbit nic jiného než dřinu, pot a slzy“. (Krev snad zatím ne). 

Co z toho plyne pro nás? Musíme se ponaučit z chyb západu (nejen Řecka). Jsem přesvědčen o tom, že snad ještě nikdy v historii, nikde na světe nezkrachoval stát, který měl nízké daně a malé výdaje. Např. v 70. letech Velká Británie směřovala k bankrotu, ale právě díky reformám železné „LADY“ se VB ekonomicky stabilizovala. Ano, bylo to pro spoustu Britů bolestivé. Země byla ochromena stávkami, protesty, demonstracemi. Ale účel světí prostředky. 

I v ČR bují byrokracie. Státní aparát a státní správa se neustále nafukuje. Bodejť by ne, když nám vládne levice. Pan Sobotka se nechal slyšet, že snižování deficitů by neměla být mantra. Někdo tleská panu Babišovi, že plánuje dluh „pouze“ 70 miliard. Bože, ekonomika roste téměř o 4% a ministerstvo financí naplánuje dluh 70 miliard. Co bude plánovat, až budeme v recesi?  

My, jako prostí voliči, to ale máme velmi těžké. Předchozí vlády byly pravicové pouze v novinových titulcích. Jsem si vědom, že i za ODS a TOP 09 se nedařilo snižovat státní výdaje, snižovat dluh, rušit zbytečné úřady, dotace apod. Pravice v ČR už pěknou řádku let vůbec neexistuje. A pokud existuje, nemá žádnou moc. Bohužel v současnosti na české politické mapě nenajdeme stranu, jakou byla Československá národní demokracie v čele s Karlem Kramářem a Aloisem Rašínem. Třeba taková v budoucnu vznikne, třeba se proberou Svobodní, kdo ví? 

Jedno však je jasné, doložitelné na X případech v minulosti i současnosti – Kdyby komunisté hospodařili na Sahaře, tak tam ten písek budou za pět let dovážet. Na tento citát Winstona Churchilla musíme myslet, protože komunisté a socialisté nerozvracejí země jenom ekonomicky, ale i morálně a lidsky. 

ZDROJ: Miroslav Dvořák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč

***** Celkem za měsíc: 3 746,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
158 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.