21.3.2013
Kategorie: Společnost

Bankrot Kypru ukáže nahotu krále Barossa. I Sobotky

Sdílejte článek:

PAVEL JURUTKA 21/03/2013

 

Je příznačné, že ve chvíli, kdy se vláda Evropské unie rozhodla ukrást peníze občanům členské země Eurozóny, oznámil náš prezident plánovaný akt vyvěšení vlajky EU na Pražském hradu. Miloš Zeman při tom bude sekundovat vzácnému hostu J.M.Barossovi.

Vlajka je jenom vlajka, ale o něčem to svědčí

 

Akt páně Zemanův je do jisté míry pochopitelný, neboť Miloš Zeman vždy trpěl jistou náchylností k velkým bratrům, ať už to bylo Rusko nebo dnes Evropská unie a vystihuje to jeho staré myšlení a pocitovou přilnavost k silným prvkům za hranicemi, se kterou Češi žili po staletí. Přilnavost, která má ale znaky vlčí mlhy a chybějících diplomatických kvalit.

 

To, že bude na Pražském hradu vyvěšena vlajka EU se mi sice nelíbí a považuji to za chybu, přesto nad tím můžeme mávnout rukou, protože když vlajku dnes pověsíme, tak ji zítra klidně sundáme. Hned jak EU byrokratickým násilím zlomí sama sobě vaz. Nakonec v českých dějinách už cizích vlajek na Hradě bylo, a kde jsou dnes.

 

Co je lepší pro Kypr? Unijní poručnictví nebo bankrot?

 

Z dlouhodobého pohledu je poručnictví vždycky špatně. Otázka by spíše měla znít: Co je ekonomicky správné? Podpírat tuto zemi (jakoukoliv zemi) už dnes prohnilými kůly “záchranného systému” a jen oddalovat problém, nebo ji nechat zbankrotovat a opustit Eurozónu? Śprávně je bankrot a návrat k vlastní měně, návrat k prostředí flexibilního kurzu a odklon od násilnému systému, který je snad vhodný pro pár silných evropských zemí, ale pro Kypr a nakonec ani pro Česko nikoliv. Dnešní nařízená krádež ukazuje, že společné Euro je nejen nevhodné technicky, ale dokonce nevýhodné. Kypřané v důsledku dlouhého období rozhazovačných socialistických vlád tak jako tak k bankrotu směřují.

 

Je něco, co EU zastaví v její dobročinnosti?

Není. Potíž je totiž v tom, že nechat padnout Řecko, nebo Kypr, by sice bylo správnější, ale rázem by se ukázalo, kdo je ve skutečnosti pan Barosso, pan Schulz a všichni, kteří vzývají modluunifikace života Evropanů za každou cenu. Dnes už se tito lidé nebojí evropských občanů, protože ti už nemají možnost je odvolat a ani zpochybnit jejich ekonomickou a společenskoun alchymii. I proto mi vadí, že jim leze do zadku vyvěšením vlajky na státním symbolu ČR a v jejich počínání je tím ještě utvrdíme.

 

Oni ale potřebují opozici, někoho kdo se nebude bát ukázat, že král je nahý. Bohužel, ti, kteří na ně dlouhodobě poukazují a jsou to často významní ekonomičtí experti, jsou urychleně označeni za malověrné a zapsáni na černou listinu euroskeptiků. A my jedeme dál, jak říká klasik, údolím černým podél bílých skal. Ale bez reflexe a rozumného korigování dráhy letu dopadne na ústa každý, notabene ten, kdo si už nevidí na špičku nosu. Dopadnout na ústa není čas od času špatné, nesmí to být ale ústa někoho jiného. Rozpad je tedy nežádoucí a oni to nesmí dopustit. A je jedno, co je dobré pro samotné občany.

 

Paradoxem je, že zachraňují, co sami napáchali

 

U nás jsme svědky nehorázného naparování se ČSSD, která už vládne, už zdaňuje, už se vozí po živnostnících, už ruší penzijní reformu atd. V této chvíli EU “zachraňuje” Řecko a Kypr a další “hospodáři” už čekají ve frontě, protože zatímco se v Bruselu vybavuje výkvět evropské politiky, úroky z úroků tiše rostou. Je to důsledek tří desítek let trvání sociálnědemokratických vlád v západní Evropě a bohužel, máme tu smůlu, že jsme se vymanili z komunismu až v době, kdy tento proces už dávno běžel. Neviděli jsme to a ani jsme nemohli. Byli jsme nadšení a chtěli jsme být jako oni, chtěli jsme být s nimi. A tak nám nedošlo, že abychom byli Evropany, nemusíme nutně být v EU. Byli jsme pro jejich marketing snadný cíl.

 

Tehdejší vlády byly stejné, jakou byla a jakou se rýsuje případná vláda ČSSD. Jejich programy jsou identické, jejich koncepce navlas stejně zničující. A začíná to tím, že vám budou tvrdit, že to s deficitem státních financí není tak zlé, jen se podívejte: ostatní jsou na tom hůř. Zdaníme bohaté a vono to půjde.

 

Budete-li naslouchat hezkým slibům ČSSD, mrkněte občas na hroutící se EU, na Kypr, Irsko, Španělsko. A další. Na vině není EU sama o sobě, za vším hledejme lidi. Na vině je dlouhodobé vykrádání státních rozpočtů socialistickými vládami. A žádný superstát ani záchranné fondy tu nepomůžou. Platí-li v EU, že jedna a jedna jsou tři, určitě to nebude platit u vás v obchodě.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2017: *****

Jakub Malinovský 55,55 Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladimír Havlíček 2000,- Kč, Mariana Prokešová 111,00 Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Magdaléna Machová 100,- Kč, Evženie Bláhová 200,- Kč, Jiří Hejnal 300,- Kč, Milena Radonová 300,- Kč, Vladislav Vydra 500,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Margita Ščevlíková 200,- Kč, Růžena Valdesová 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vít Fortelka 1111,- Kč, Petr Měkyna 100,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 677,55 Kč *****

Děkujeme!


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.