crony
8.2.2017
Kategorie: Politika

Babiš je typickým produktem „crony-capitalismu“

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM

Co dodat k pozdvižení, které se poslední dny rozvířilo kolem ministra Babiše? Snad jen, že kritika ze strany takzvané pravice ve skutečnosti, nezamýšleně, míří do jejích vlastních řad. Protože právě oni pomohli Babiše stvořit, a přitom měli, chtějí-li se nazývat pravičáky, možnost mu v proniknutí do politiky zabránit. Nikoliv ad hoc navrhovanými zákony, které jsou dnes, když už Babiš vlastní polovinu republiky, k ničemu, ale důsledným prosazováním pravicových principů v ekonomice!

Oni pomáhali stvořit systém, v němž je možné skrze napojení na politiku vytvořit ekonomické impérium, a použít jej následně jako politický nástroj, tedy přesně naopak, jak fungují firmy v ekonomickém systému, jenž by měl být vlastní pravici, tedy v kapitalismu – kde je od sebe ekonomika a politika důsledně oddělena. Naše tzv. pravice však takový systém přestala hájit a ústupem ze svých principů způsobila jeho rozklad.

Současný systém není kapitalismem, ale vžil se pro něj anglický termín „crony-capitalism“, tedy systém, v němž úspěch v soukromém sektoru závisí na blízkých kontaktech s politikou, na subvencích, dotacích, speciálních tarifech, pobídkách, zákonech šitých na míru. Soukromý sektor tak přestává být soukromým, ale je pevně svázán s politikou. Andrej Babiš je produktem takového systému.

Tím, že tzv. pravice pomáhala vytvořit Babiše „crony-kapitalistu“, pomohla vytvořit Babiše politika, Babiše oligarchu, Babiše usurpátora.

Heslo dne není zbavit se Babiše, ale napravit systém, osvobodit ekonomiku, a odstátnit mamutí koncerny, které hospodaří z velké části s penězi získanými napojením na politiku. Jestliže zde v 90. letech proběhla privatizace, která osvobodila ekonomiku od centrálně plánovaného hospodářství komunistických plánovačů, úkolem pro budoucnost, chceme-li žít ve svobodě, by měla být privatizace polostátních firem, které vytvářejí svoji vlastní politickou agendu nikoliv proto, že by byly v částečném vlastnictví státu, ale čerpají peníze sebrané občanům prostřednictvím daní.

Pokud by o něčem takovém uvažovali různí Kalouskové a Fialové – pak tleskám. Obávám se ale, že jim ve skutečnosti nejde o nápravu systému, o jeho odstátnění, ale jen a pouze o odstranění Babiše a rozdělení si jeho politické moci.

ZDROJ: Luboš Zálom

lubos-zalom8847970_0

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2018: *****

Vladislav Jakš 100,-, Jan Procházka 500,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Robert Schlesinger 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Roman Foff 1500,- Kč, Tomáš Foldyna 30,00 Eur (745,29 Kč), David Bezděk 150,- Kč

***** Celkem za měsíc: 5 025,29 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.