fotolomo
16.1.2016
Kategorie: Kultura a tipy

Analogové fotoaparáty zažívají comeback mezi mladými

Sdílejte článek:

(PCL) 16|01|2016

Žijeme v digitálním věku a na veřejnosti často uvidíte skupinku mladých, jak se snaží nastavit smartphone do správného úhlu, aby vyfotili perfektní fotku na Instagram. Fotit na mobil je snadné, fotky lze upravovat a přidávat jim efekty. Ale v poslední době jde do módy jiný trend. Mladí objevují kouzlo ztraceného umění – analogových fotoaparátů.

Velký comeback mezi mládeží v posledních letech zažívá ikonický fotoaparát Polaroid z minulého století. Přestože fotit mobilem nebo digitálním fotoaparátem je mnohem snadnější, staré analogové fotoaparáty mají zvláštní kouzlo.

Důvodem jsou hlavně unikátní snímky s vintage vzhledem a bílými okraji, které jsou okamžitě vyvolány. Například u modelu Fujifilm Instax to trvá asi tři minuty, hned po vyfocení fotky můžete sledovat, jak se vybarvuje.

Lomografie a její počátky v Praze

Samostatnou kapitolou je lomografie, což je označení pro fotografování kompaktním fotoaparátem LOMO. Jak však zasvěcení dobře ví, lomografie není jen o fotkách, je to životní styl, který má dokonce svá pravidla. Jedno z nich zní například „Nemyslete“.

V Praze je od května 2014 otevřená Lomography Ambasáda. Firmu na výrobu lomíček totiž založili studenti z Vídně, kteří si kdysi v Praze koupili ruský fotoaparát Lomo LC-A. Dodnes vyrábí jeho vylepšenou verzi Lomo LC-A+. Sehnat se dá několik dalších variant v různých atraktivních vzhledech. Pro lomo fotky jsou typické živé barvy a tmavé rohy.

Proč jsou najednou tak oblíbené?

Hlavním důvodem jsou zmiňované skutečné, hmatatelné fotografie. Před několika lety jsme si s příchodem digitálních fotoaparátů začali užívat, že můžeme vyfotit stovky fotek a ty nepovedené pak smazat. Teď opět začínáme zjišťovat, že fotografie v papírové podobě mají své kouzlo. Polaroidy a jiné analogové fotoaparáty fotí mimořádně kvalitní fotky, navíc je to jednoduše momentální trend, který musí každý cool mladý člověk mít.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč

***** Celkem za měsíc: 3 746,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Zádný komentář
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.