15.10.2015
Kategorie: Společnost

Ale zpívají přeci dobře, ne?

Sdílejte článek:

IVANKA RADA ILLYENKO 16|10|2015

Jsem si naprosto vědoma, že nemůžu poroučet českým občanům, jak mají nebo naopak nemají vítat Alexandrovce. Ale, jako Ukrajinka, se můžu přeci s českými kamarády podělit o zkušenost. 

Zkuste si na okamžik představit … že jednoho krásného dne, na vaše území, třeba pro začátek do Karlových Varů, přijdou jakýsi „zelený mužici“ nebo, jak oni se sami jmenují „vežlivye ľudi“. Budou ozbrojení a řeknou, že přišli chránit ruskomluvící občany. A taky tam zůstanou. Třeba navždy, kdo ví…

Někoho z vašich krajanů zabíjí. Někdo zmizí beze stopy. Třeba váš bývalý spolubydlící Jarda, co vyvěsil z okna českou vlajku – další den se po něm slehla zem. Rodina ho hledá dodnes. Někoho zase někoho zatknou, odvezou do Ruska a odsoudí k 25 rokům vězení. Ostatním mezi tím rozdají ruské pasy a pro ty, kdo nechce být Rus, zbyde jediná cesta – nechat své rodište, veškerý majetek a rychle utéct. Stanou se z nich uprchlíci (kapitola sama o sobě!)

A pak „vežlivye ľudi“ okupují další část vašeho území. Například část Moravy. Nad Ostravou, Olomoucí a Zlínem zavlají trikolóry. Ale ne české. Ruské.

Do baráku tety z Jičína trefí Grad. Máma segru už nikdy neuvidí. Ve Vsetíně prarodiče vašeho kolegy stráví dva měsíce v kuse ve sklepě paneláku. Děda nakonec zemře na zápal plic. Babička do telefonu jen pláče. Na vaši chatu v Jeseníku, pokud nejste sebevrah, už jste zapomněli. Válka.

Vaše děti, vaši manželé, otci, bratři a možná i vy osobně budete povolání bránit vlast. Budete se muset naučit střílet do lidí. Tisíce Čechů zahyne. Tisíce se vrátí domů bez nohou a rukou. Spousta z vás už se z toho nikdy nevzpamatuje. Neštěstí se zabydlí v každé domácnosti.

Vy už si nikdy nedokážete klidně poslechnout českou hymnu. Už při prvním „Kde domov můj“ vám žalem budou téct slzy. Za všechny mrtvé, co jste znali i neznali.

56164780de7a2

Mezi tím „vežlivye ľudi“ zařídí ještě několik provokaci i tam, kde válka zdánlivě není. Dejme tomu v Brně a Plzni. I tam zemřou lidé. Strach se stane vašim věrným kamarádem. A „vežlivye ľudi“ celému světu o vás budou jen lhát, lhát a lhát.

A pak … vytvoří „vežlivye ľudi“ umělecké dílo. Píseň (přikládám na videu, můžete si ji poslechnout). Píseň o tom všem, co jste si teď představili. Píseň, ve které ale není ani slovo pravdy. A krásně ji zazpívají. Jsou to přeci profíci. A s tou písní si vyrazí na tour po Evropě. A vaši sousedi (Slováci, Rakušané, Němci…), od kterých byste v této zoufalé situaci čekali jestli ne pomoc, tak aspoň pochopení, půjdou na jejich koncerty a budou jim nadšeně tleskat.

Ale zpívají přeci dobře, ne? Jsou to umělci? Jsou! Co je vašim sousedům do toho, že jsou to vrazi? Co z toho, že zabili tisíce Čechů? Jich se to přeci netýká. Oni milují sborový zpěv! Tak v čem je problém?

Oni (vaši sousedi) jsou totiž natolik kulturně založení, že se umí „povznést“ nad těma malichernostma co se dějí v Čechách a dokážou ocenit pravé umění!

Nakonec nemůžu opomenout české umělce. Sice si Helena Vondráčková, Lucie Bílá, Petr Malásek, Michaela Nosková, Michal David, Eva Urbanová, Ilona Csáková ani Pavlína Filipovská můj vzkaz nejspíš nikdy nepřečtou, ale třeba si jej přečtou jejich obdivovatelé. Netuším, komu z těchto kumštýřů jde víc o peníze, komu o slávu, komu o návrat režimu a kdo je jen užitečný idiot. (Ohledně idiotů – ve Starém Řecku byl za idiota považován člověk z vlastní vůle žijící v sociální izolaci. Jedinec, lhostejný k problémům společnosti a věcem veřejným. Člověk zabývající se jen sám sebou).

Takže nakonec, všem umělcům co svým postojem podporují válečné zločiny Ruska (a že jich bylo!) a momentální okupaci Gruzie, Moldovy a Ukrajiny, ráda bych odpovědela slovy velikého ruského básníka Nikolaje Alexejeviče Nekrasova (určitě si je každý milovník ruské kultury dokaže přeložit) :
„ПОЭТОМ МОЖЕШЬ ТЫ НЕ БЫТЬ, НО ГРАЖДАНИНОМ БЫТЬ ОБЯЗАН“
Jinými slovy řečeno – nejdřív jste všichni Češi (ano, se vším, co to obnáší) a až pak jste umělci…

Moc děkuji všem, co dočetli do konce můj sáhodlouhý příspěvek. Chci věřit, že pomůže aspoň někomu nahlédnout na situaci z jiné strany.

Prosím – přemýšlejte o tom!

Prosím – nezapomínejte, že svoboda je velmi křehká věc!

A moc vás prosím – uvědomte si, že méně než před dvěma lety skoro  SI NIKDO NA UKRAJINĚ VÁLKU S RUSKEM NEDOKÁZAL PŘEDSTAVIT!

ZDROJ: Ivanka Rada Illyenko

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč

***** Celkem za měsíc: 3 746,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
170 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.