merkel_und_seehofer
22.11.2017
Kategorie: Politika

… a odpískáno

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Koalice „Jamajka“ v Německu s definitivní platností nebude.

Táhnoucí se proces předběžného jednání (Sondierungen) o budoucím jednání o koaliční smlouvě (ne, nevymyslel jsem si to, opravdu to bylo takhle složitě) je u konce. Ránu z milosti mu zasadili liberálové z FDP, a to stylově, těsně před půlnocí. Jejich předseda Christian Lindner předstoupil v tuto pozdní hodinu před novináře a sdělil jim:

„Po týdnech vyjednávání před námi leží – beze změn – papír plný vnitřních rozporů, otevřených otázek a s konfliktními cíli. I tam, kde jsme dosáhli shody, měla být vykoupena zvýšeným utrácením peněz daňového poplatníka… Ukázalo se, že mezi čtyřmi stranami jednání není možné najít společnou představu o dalším rozvoji této země, a zejména, že mezi nimi neexistuje vzájemná důvěra.“

(Celý projev najdete zde, včetně videa.)

Na svém Twitteru pak Lindner napsal:

„Byli jsme zvoleni, abychom přinesli změny, ale dosáhnout jich bylo nemožné. Je lepší nevládnout vůbec, než vládnout špatně.“

Zelení teď kritizují Lindnera za to, že odešel od stolu právě v neděli, kdy prý došlo k určitému kladnému posunu.

Spíše se ale domnívám, že konec vyjednávání přijala spousta účastníků s tichou úlevou. Bráno pohledem zvenku, věc se neposouvala nikam, a teď to za ně ukončil „někdo jiný“, na nějž tím padne veřejná zodpovědnost.

O tvrzení Zelených, že došlo ke kladnému posunu, bych si dovolil pochybovat. Ještě v sobotu popsal jeden z vyjednavačů atmosféru v sále slovy „je to prostě peklo“ a jiný vyčetl kancléřce, že nemá vůbec žádný koncept, jak vybudovat mezi rozhádanými partnery nějaké mosty (tamtéž). Jaká by asi byla budoucnost svazku, který má mnohatýdenní problémy i s předběžným jednáním?

A to ani nemluvím o vyslovených „podrazech“. Příklad? Máte jej mít:

FDP, liberální a ekonomicky zaměřená strana, v rámci jednání projevovala zájem o ministerstvo financí. To ale tradičně patří CDU. Jak na to zareagovali křesťanští demokraté? Přímo kouzelně: „No tak dobrá, dáme vám jej, ale nejdřív jej rozdělíme a sebereme mu důležité pravomoci, aby už nemělo takovou váhu.“ S takovými partnery, kdo potřebuje nepřátele? Nedivím se, že si FDP stěžovala na neexistenci vzájemné důvěry.

No dobrá, je po Jamajce. Co teď?

Poslední nadějí Angely Merkel, jak sestavit většinovou vládu, je velká koalice se sociálními demokraty. Jenže SPD ji zatím vytrvale odmítá a odmítla ji znova i po krachu „jamajských“ jednání. „My se nových voleb nebojíme,“ pravil předseda SPD Martin Schulz.

Na to má ovšem Angela Merkel odpověď. „Já se nebojím vůbec ničeho“, vzkázala mu přes televizi ZDF. V jiném rozhovoru pak na přímou otázku, zda udělala v průběhu jednání nějaké chyby, odvětila rezolutně, že žádné. (Ostatně: co se chyb týče, žádné prý A.M. neudělala ani ve volební kampani, která skončila pro CDU nejhorším volebním výsledkem od roku 1949. Naše paní Angela prostě chyby nedělá.) A do případných předčasných voleb povede CDU znova.

Jenže právě to je nejspíš součást problému. Schulzovo vytrvalé odmítání velké koalice, jakož i vycouvání FDP z jamajských jednání, působí dojmem, že nechtějí s veteránkou Kanzleramtu „lézt na jednu loď“ . Obě strany mají špatnou zkušenost z předešlých vládních plaveb a k tomu možná i podezření, že ta loď půjde neslavně ke dnu. Což je lépe pozorovat odněkud z přístavního mola, než z paluby.

Na palubě přitom moc dobrá nálada nevládne.

Horst Seehofer, předseda CSU, je nyní ze strany svých bavorských kolegů vystaven požadavku, aby se příští rok konaly stranické primárky. Že by je nevyhrál, je vcelku jasné. Dost možná by ani nenastoupil, aby si ušetřil případnou ostudu.

Takových hrozeb se zatím Angela Merkel bát nemusí. Důležití lidé ve vedení CDU, jako např. generální tajemník Peter Tauber (loni se proslavil výrokem, že „Kdo není pro Merkelovou, je hajzlík„), místopředseda Armin Laschet či předseda poslaneckého klubu CDU ve Spolkovém sněmu, Volker Kauder, jsou svojí šéfové natolik oddaní, že vnějšího pozorovatele napadají různá nelichotivá slova (např. „patolízalové“). O tom, že by předsedkyně CDU byla jen první mezi rovnými, nemůže být ve straně řeči. Tam je jasné, kdo je pán. Respektive paní.

Tím se samozřejmě možná výměna v čele strany dále komplikuje. Kdyby se členská základna rozhodla k personálním změnám, musela by se poroučet nejen A.M., ale s ní i většina současného předsednictva, jinak by o žádnou změnu nešlo. A to je velký skok do neznáma. Příliš velký.

Čtenáři se mě často ptají, kdy bude s kancléřkou politický konec. Moje předběžná odpověď: pokud v dalších volbách klesne CDU/CSU pod magickou hranici třiceti procent hlasů. To už by asi nedokázala obhájit ani před svými spolustraníky, kteří jsou jinak známi svojí mimořádnou poslušností.

Hlavní volební baštou CDU jsou ovšem důchodci, mezi nimiž má strana téměř padesátiprocentní podporu. A ti jsou zvyklí chodit k volbám pravidelně a házet to své straně už desítky let. Navíc je jich ve stárnoucím Německu hodně, podstatně více, než mladých. O tyto hlasy se CDU bát nemusí, o ty je připraví jedině kmotřička smrt.

Rozhodnutí o vypsání případných předčasných voleb je na spolkovém prezidentovi Steinmeierovi. Federální parlament sám sebe rozpustit nemůže, i kdyby chtěl. S něčím takovým německá ústava nepočítala. Současná situace je bezprecedentní a zavedené postupy se nedají aplikovat.

Aspoň v tom nejsme sami, že?

Autor: Marian Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč, Rudolf Roedlind 1000,- Kč

***** Celkem za měsíc: 7 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.