nuceneprace
17.10.2017
Kategorie: Historie

25.10.1948 – smutné výročí – 69 let

Sdílejte článek:

MARIE LOUCKÁ

„Podle právě přijatého zákona 247/48 Sb. může být československý občan poslán až na dva roky do tábora nucených prací v uranových dolech, hutích, cementárnách a podobných provozech bez soudního řízení, pouze na základě podezření. Za provinění se počítá styk s cizinou, nebo cizinec v rodině, vyjádření nesouhlasu s komunistickým zřízení či znárodněním majetku, vlastnictví vily a další.“ Citace z History revue 10/2017.

Komunisté se nedopouštěli nezákonností. Schválili si na vše pro ně důležité a potřebné zákon, číslo 247/48 Sb. o táborech nucené práce byl schválen 25. října 1948.

Tábory byly dle tohoto zákona rozděleny. Myslelo se na všechny vrstvy obyvatel.

 • a) podle tělesné zdatnosti
  • těžká: doly, hutě
  • normální: stavební podniky, vápenky, cementárny, lomy, cihelny
  • lehká: zemědělské podniky, dílenská práce v TNP
  • pomocná: udržovací práce v TNP
 • b) podle sociálního původu a stupně provinění
  • TNP s politickými delikventy a zřejmými nepřáteli zřízení (TNP zřizovat bez ohledu na pracovní příležitosti a rentabilitu s vysokým stupněm ostražitosti – plánuje se Brno, Hodonín, Pardubice)
  • TNP pro ostatní provinilce – šmelináře, porušovatele pracovní morálky s nižším stupněm ostražitosti
  • TNP pro mladistvé provinilce (18 – 25 let)
  • TNP pro ženy – odděleně mladistvé, prostitutky aj. (Kdo má zájem najde odkaz v Národním archivu, Branně bezpečnostní komise ÚV KSČ, krabice č. 104.)

Naší rodiny se týkal jiný zákon. Byl to zákon proti třídnímu nepříteli z roku 1952. Zákon č. 56/1952 Sb. O dodávkových povinnostech a výkupu zemědělských výrobků. Likvidace selského stavu potom vyvrcholila centrálně řízenou „Akcí kulak“. Podobnost s bojem proti škůdcům národa, parazitům a všem ostatním živnostníkům není pouze náhodná. Současná vláda během čtyř let schválila množství zákonů, které se po znovuzvolení kohokoli ze stejné party chystá gradovat.

Mám stále víc pocit déjavu. Tyhle volby nás mohou vrátit těch 69 let zpět. Já budu volit stranu, která tomuhle zamezí a rozhodně to není ani jedna z nynější vládní garnitury. Možná můj hlas propadne a mnou volená strana ve volbách neuspěje. Už nechci ale volit „menší zlo“. Tím, že jsme mnozí v posledních desetiletích volili kompromisy, jsme dospěli tam, kde jsme. A ono „větší zlo“ momentálně ovládá náš stát a naše životy. Nedám na předvolební průzkumy a volit budu tak, aby mé svědomí zůstalo čisté.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.