2084 ea
10.4.2017
Kategorie: Společnost

2084 – Euroafrická unie: Go(l)d

Sdílejte článek:

JAN SOVA

(Z připravované knihy s pracovním názvem 2084: Euroafrická unie)

Hotovost byla zrušena v roce 2029. Oficiálně z důvodu zamezení korupce a financování trestné činnosti. Veškerá finanční hotovost musela být převedena na bankovní účty do tří měsíců od začátku platnosti nařízení Komise č 049/2029. Převod prostředků mezi fyzickými i právnickými osobami byl nadále legální pouze bezhotovostně. A i když na to původně Vláda Euroafrické unie nemyslela, v roce 2041 se staly explicitně nelegální mince z drahých kovů a to jak historické ražby, tak i novoražby původně investičních mincí. Tyto mince se totiž velice rychle po zákazu hotovosti staly vyhledávaným platidlem na černém trhu a jejich reálná hodnota vzrostla až 100x. Vláda jejich držení stíhala a v roce 2034 se stalo držení hotovosti v této i jiných podobách trestným činem s podobnou charakteristikou jako terorismus a s prakticky stejnou trestní sazbou.

Držení i jedné jediné stříbrné říšské dvoumarky vám mohlo vynést s přehledem až 5 let nepodmíněného trestu. Dokonce byl zaveden i registr zlatých zubů. Ty sice nebyly z úst držitelů vytrhány, vznikla ale povinnost pozůstalých po smrti držitele předat tyto zlaté zuby na příslušném úřadě. Vzhledem ale k tomu, že případná ztráta zlatého zubu znamenala pro držitele závažné oplétačky se zákonem, nechala si je prakticky většina držitelů úředně odstranit.

Za účelem vyhledávání drahých kovů v domácnostech občanů Euroafrické unie byla ustanovena Unijní policie pro cenné kovy, která s detektory kovů a dalšími nástroji prohledávala byty a domy jednotlivých občanů. Obvykle ale na nic nenalezli, neboť občané využili příležitosti výkupu drahých kovů a značnou část toho co vlastnili, poslušně směnili v bankách za navýšení kreditu na svých účtech.

Výše trestu za přechovávání drahých kovů, obzvláště pak ve formě mincí, byla velice vysoká. Úplná kontrola nebyla dost dobře možná a tak musely být tresty nahodilého odhalení exemplární, aby vzbudily mezi občany Euroafrické unie dostatečný strach. Ti konec konců mohli kdykoli “nalezené” mince odevzdat na finančním úřadě a nikdo se je obvykle v takovém případě na nic nevyptával. Stačilo mince ohlásit jako “nález po dědovi” a beztrestnost byla zaručena.

“Chudoba je bohatství,” mohlo by znít hlavní heslo kampaně, která neregulované peníze, tedy tak se

Samotné zrušení hotovosti probíhalo s poměrným klidem a podporou většinové společnosti. Ta si od tohoto kroku slibovala přesně to, co vláda Euroafrické unie slibovala ve svých propagandistických sloganech – narovnání prostředí, konec korupce, spravedlivý výběr daní a zamezení financování trestné činnosti. Krásní usmívající se lidé a především děti lesklé hnědé pleti dodávaly těmto sloganům na důvěryhodnosti.

Státní televize po několik dlouhých týdnů pravidelně vysílala reportáže s občany, kteří poslušně přinášejí nemalé zásoby zlata i stříbra, střádaného snad celé generace, a hrdě jej odevzdávají státu, aby tak pro sebe, své potomky i spoluobčany vytvořili lepší svět bez násilí, prodeje drog a terorismu. Následovaly dojemné záběry na malé usmívající se děti, které budou moci nyní žít šťastnější, ale především bezpečnější životy.

Odevzdané drahé kovy pak podle zákona zůstávaly v depozitáři Centrální banky Euroafrické unie (CBEU) a říkalo se jim lidově “mrtvé zlato”, ale oficiálně se o nich nemluvilo. Od doby uložení ani nikdy neproběhl jejich úplný audit a tak oficálně neexistoval žádný přehled o zásobách drahého kovu v Centrální bance. A žádný přehled ani nebyl potřeba, lidé velice brzy zapomněli, že nějaké zlato vůbec existuje.

Historicky můžeme odlišit čtyři období peněz – 1) před mincovní období, kdy převládal směnný obchod a to v pozdějším období i s přítomností vážených drahých kovů, 2) mincovní období, kdy peníze byly založeny na skutečné hodnotě zmincovaného kovu a papírové peníze byly směnitelné v bankách za odpovídající množství drahých kovů, 3) období oběživa bez vnitřní hodnoty (defacto od 70. let 20 století, kdy byl v USA zrušen zlatý standard a z oběhu zmizely poslední mince s obsahem stříbra) a kdy státní moc přinutila lid tyto peníze akceptovat jako platidlo dané zákonem (nutno dodat, že s tím mnoho práce vlády jednotlivých zemí neměly, většinová společnost tyto změny přecházela bez větší pozornosti) a konečně 4) éra digitálních peněz nebo také bezhotovostní období, které započalo v roce 2029 a kdy bylo držení ”hotovostních prostředků směny” kriminalizováno.

V tomto čtvrtém období, které bylo započato v roce 2029 již neexistují peníze jako osobní majetek. Ty se z nařízení vlády začaly označovat  jako tzv. kredity a jsou přítomny výhradně na osobních bankovních účtech jednotlivých občanů jako záznamy v počítačové databázi.

Říkávalo se,, že peníze představují svobodu a jsou nástrojem uchování hodnoty. To ale platilo jen do fáze dvě, poté se peníze, tedy to v co se proměnily, staly cestou do otroctví.

Nejednalo se jen o mince, ale také především o elektroniku, která se bez užití drahých kovů neobejde.

 

(Fanouškovská stránka knihy)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních našeho webu.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek (nákup dobrovolného předplatného), který nám společně pomůže Pravý prostor dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2018: *****

Jiří Linhart 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč , Jana Školutová 100,- Kč, Miloš Zbránek 500,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Monika Dobruská 100,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Zdeněk Drozen 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, ing. Jindřich Mácha 300,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Vladimír Konečný 500,- Kč, Karel Smetana 1010,- Kč

***** Celkem za měsíc: 6 256,00 Kč *****

Děkujeme.


§§§ Důležité upozornění: Diskuse pod články na Pravém prostoru reflektuje ústavní právo na svobodu slova a není v zásadě moderována. Každý diskutující tak nese osobní zodpovědnost za jím zveřejněné názory, které jsou někdy i v přímém rozporu s názory redakce, případně když nejsou relevantní se zněním zákona.§§§

Vážení čtenáři,
možná jste zaregistrovali u článků, příspěvky v diskuzi od Redakce s nabídkou koupě vlastní ikony za 990 Kč. Nic není zadarmo a provozovaní takového webu jako je server Pravýprostor.cz už vůbec ne. Provoz je čím dál dražší a příjmy, které se generují z reklam na provoz bohužel nestačí. My tak musíme dotovat jeho provoz z vlastních zdrojů. Nejsme totiž spojení s žádnou politickou stranou ani oligarchem. Touto cestou bysme Vám tedy chtěli nabídnout, abyste spojili příjemné s užitečným. A tím je podpora serveru na jeden rok za 990 Kč. Spolu s touto podporou nezávislé novinařiny a absolutně svobodného pohledu na svět dostanete také vlastní účet na serveru Pravýprostor a v diskuzi se u Vašich příspěvků odlišíte nejen názorem, ale také vlastní ikonou. Nabídka vlastní ikony je možná symbolická věc, která ale velmi pomůže s provozováním a financováním webu.
Za 990 Kč tedy dostanete možnost zvolit si vlastní ikonu u Vašich diskuzních příspěvků a odlišit se tak od ostatních diskutujících na 1 rok. Jestliže o tuto službu máte zájem, objednávejte prosím na e-mailu: redakce@pravyprostor.cz
Vaše redakce
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.